Jak sprawdzić skuteczność kampanii Google Ads

Jak sprawdzić skuteczność kampanii Google Ads

Kampanie w systemie Google Ads (dawniej Google Adwords) to scenariusz marketingowy, który pozwala firmom na skuteczne dotarcie do potencjalnych klientów w Internecie. Dzięki różnorodnym opcjom targetowania takim jak słowa kluczowe, lokalizacja, płeć czy demografia (ale i nie tylko), kampanie promocyjne w Google stały się niezbędnym narzędziem każdej dbającej o wyniki firmy. Rozwiązanie to wyświetlane reklam tylko osobom, które są zainteresowane danym produktem lub usługą, w odpowiednim miejscu i czasie. To jedna z najskuteczniejszych metod pozyskiwania wartościowych klientów. Jednak aby osiągnąć sukces w Google Ads, nie wystarczy jedynie stworzenie kampanii i ustawienie budżetu. Konieczne jest regularne monitorowanie i optymalizacja kampanii, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. W tym artykule omówimy, jak skutecznie sprawdzać i analizować wyniki z reklam w Google Ads, poprawimy ich skuteczność i wskażemy jak uzyskać lepszy zwrot z inwestycji.

Dlaczego warto analizować skuteczność kampanii reklamowych Google Ads?

Cykliczna analiza działań podczas procesu optymalizacji kampanii Google Ads jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu reklam w sieci. Pozwala na identyfikację słabych punktów kampanii i wprowadzenie zmian, które zwiększą efektywność i zmniejszą koszty w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu można wydawać mniej, a jednocześnie osiągać lepsze wyniki. Ulepszanie targetowania  pozwala na zrozumienie, kto jest zainteresowany produktem lub usługą i w jaki sposób dotrzeć do konkretnego klienta. Wynikiem dobrze przeanalizowanego konta jest identyfikacja nie tylko problemów a wskazanie najlepszych praktyk i strategii, które sprzedają. Odpowiedzią na płynące wnioski, skłaniamy użytkowników do dokonania zakupu lub wykonania innej pożądanej akcji. 

Wskaźniki prowadzonych kampanii Google Ads

W celu osiągnięciu sukcesu kampanii w sieci za pomocą płatnych reklam, nie wystarczy jedynie stworzenie kampanii i ustawienie budżetu. Należy także regularnie monitorować i analizować wskaźniki kampanii, które pozwolą na dokładne zrozumienie wyników i ich optymalizację.

Liczba kliknięć

Kliknięcia (ang. Clicks) to jedna z podstawowych miar efektywności. Określa ona liczbę kliknięć w reklamę i tym samym przekierowanie użytkownika na stronę. Miernik ten jest ważny, ponieważ pozwala na ocenę popularności i skuteczności reklamy. Im większa liczba, tym więcej użytkowników trafia na witrynę. 

Współczynnik CTR (współczynnik klikalności) 

Współczynnik CTR (ang. Click-Through Rate). określająca stosunek kliknięć w reklamę do liczby wyświetleń. Innymi słowy, jest to procentowa wartość, która wyznacza ile razy użytkownicy podjęli decyzje o interakcji z reklamą. Wysoki CTR może świadczyć o tym, że reklama jest dobrze dopasowana do grupy i przyciąga uwagę użytkowników.

Średni koszt kliknięcia (cost per click)

Średni koszt kliknięcia (ang. cost per click, CPC), określa średnią wartość, którą płacimy za pojedyncze kliknięcie w naszą reklamę. Wartość CPC jest istotna, ponieważ wpływa na koszt działań i ma wpływ na jej rentowność. Wysoki koszt kliknięcia może prowadzić do szybkiego wyczerpania budżetu reklamowego i ograniczenia zasięgu kampanii, zwłaszcza jeśli reklama nie przynosi spodziewanych zysków.

Średnia pozycja reklamy

Brak w Google Ads. Istnieje w Search Ads 360.

Koszt konwersji

Kosz konwersji osiągamy, dzieląc całkowity koszt przez liczbę uzyskanych konwersji. Wartość ta pozwala określić, ile średnio kosztuje pozyskanie jednego klienta. Koszt konwersji może być optymalizowany poprzez dostosowanie stawek CPC, poprawę jakości reklam i strony, dobór właściwych słów oraz określenie optymalnej grupy docelowej. Dlatego warto go regularnie monitorować i dążyć do jego zmniejszenia.

ROAS – zwrot z promocji w Google

ROAS (Return On Ad Spend) oznacza stosunek przychodów uzyskanych z promocji do jej kosztów, wyrażony w wartości liczbowej. ROAS pozwala na ocenę skuteczności z uwzględnieniem jej opłacalności. Im wyższy ROAS, tym bardziej opłacalna jest kampania, ponieważ generuje więcej przychodów w stosunku do jej kosztów. 

Potrzebujesz skutecznych kampanii Google Ads? Wypełnij formularz

  Umiejscowienia reklam Google Ads – lokalizacja

  Google Ads umożliwia dokładne określenie lokalizacji, w której mają być wyświetlane reklamy. Wszystkie funkcje konfigurujemy w zakładce ustawienia w każdym typie kampanii. Przechodząc do wskazanego miejsca, ujawnią się nam funkcje:

  1. Wybór lokalizacji z listy – możemy wybrać konkretne miasta, regiony lub kraje, w których mają być wyświetlane reklamy.
  2. Określenie promienia geograficznego – możemy wybrać określoną liczbę kilometrów wokół konkretnego punktu, np. firmy lub sklepu, w którym chcemy docierać do klientów.
  3. Wykorzystanie danych geolokalizacyjnych – dzięki temu możemy nasze reklamy wyświetlać osobom zainteresowanym regionem, mieszkającym w nim albo regularnie w nim przebuwając.
  Zobacz:  Przewodnik po narzędziach AI, które od zaraz możesz wdrożyć w swojej firmie [e-book]

  Aby sprawdzić, w jakich lokalizacjach pojawiają się reklamy, należy wybrać zakładkę „Lokalizacje”, na wysokości kampanii. W tym miejscu można zobaczyć, w jakich miastach, regionach lub krajach były widoczne nasze komunikaty, a także jakie wyniki osiągnęły. Dzięki temu można ocenić, czy wybór lokalizacji był trafny i czy współczynnik konwersji jest zadowalający względem konkretnych regionów.

  Dobór grupy docelowej

  Dobór i sprawdzanie grup docelowych są ważnymi procesami w marketingu internetowym, które mają na celu zapewnienie, że reklamy i kampanie marketingowe dotrą do właściwych odbiorców. 

  Zainteresowania to jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy doborze segmentu odbiorców. Reklamy, które trafiają do osób, które są zainteresowane produktem lub usługą, będą skuteczniejsze niż te, które są wyświetlane przypadkowym odbiorcom. Aby wybrać właściwe zainteresowania, warto przeprowadzić badania rynku, żeby poznać preferencje klientów i zidentyfikować tematy, które najbardziej ich interesują.

  Wiek to kolejny ważny czynnik, którego nie należy bagatelizować przy doborze odbiorców. Wybór odpowiednich przedziałów wiekowych pozwoli na dotarcie do osób, zainteresowanych danym produktem czy usługą, 

  Dodatkowo, dzięki targetowaniu można dostosować reklamy do określonych kryteriów, takich jak lokalizacja, język, płeć czy preferencje zakupowe.

  Słowa kluczowe w sieci wyszukiwania

  Mówimy tu o wyrażeniach, frazach lub terminach, które internauci wpisują w wyszukiwarkę internetową, w celu znalezienia informacji na temat danego produktu, usługi lub tematu. Analiza słów jest ważna w marketingu internetowym, ponieważ pozwala na dokładne określenie, które słowa są najczęściej wyszukiwane przez Internautów. Na podstawie tych informacji można dostosować treści na stronie internetowej i w działaniach reklamowych, tak aby były one najskuteczniejsze.

  Warto również analizować odpowiednie współczynniki, takie jak CTR, koszt na kliknięcie (CPC), koszt na tysiąc wyświetleń reklamy (CPM) czy zwrot z inwestycji (ROI). Pozwalają nam one na monitorowanie skuteczności działań i dokonywanie zmian w czasie rzeczywistym, aby dostosować ją do potrzeb odbiorców.

  Jak dobierać frazy kluczowe?

  Planer słów kluczowych Google i wyszukiwarka Google to narzędzia, które mogą pomóc w doborze odpowiednich wyszukiwanych fraz. Oto kilka kroków, jak można użyć tych narzędzi do dobierania słów:

  1. Określ tematy, które są związane z Twoim produktem lub usługą, a także tematy, które interesują target.
  2. Uruchom narzędzie Planera słów kluczowych Google.
  3. Wpisz swoje słowa w narzędzie Planera słów kluczowych. Wyświetli się lista fraz kluczowych związanych z wpisanym hasłem, a także informacje dotyczące liczby wyszukiwań i konkurencyjności każdego słowa.
  4. Wybierz słowa, które mają odpowiednią liczbę wyszukiwań i konkurencyjność, a jednocześnie pasują do Twojego produktu lub usługi oraz do potrzeb odbiorców.
  5. Dodaj słowo do swojej kampanii lub wykorzystaj je do optymalizacji treści na stronie internetowej.

  Jeśli korzystasz z wyszukiwarki Google, możesz użyć funkcji „sugerowane wyszukiwania”, która wyświetla związane z Twoim zapytaniem wyszukiwania, a także podobne frazy i terminy, które są często wyszukiwane przez użytkowników Internetu. 

  Ważne jest, aby dobrać odpowiednie wyszukiwane słowa do produktu lub usługi, które oferujesz. Dzięki odpowiednio dobranym frazom kluczowym będziesz mógł dotrzeć do właściwych użytkowników i zwiększyć skuteczność lub optymalizacji treści na stronie internetowej.

  Wykluczające słowa

  Wykluczanie to proces zatrzymywania słów, które nie są związane ofertą lub nie przynoszą pożądanych rezultatów. Pozwala to na efektywniejsze działania w sieci wyszukiwania, ale i nie tylko. Wykluczając nieodpowiednie frazy, które nie przynoszą pożądanych wyników, można zmniejszyć liczbę kliknięć, a tym samym ograniczyć koszty kampanii. Wykluczania pozwolą przyciągnąć do Twojej strony internetowej użytkowników, którzy faktycznie są zainteresowani ofertą e-commerce, co z kolei przyczynia się do zwiększenia konwersji. Przeanalizuj dane ze swojej kampanii, aby usunąć nierentowne frazy, które przynoszą niską konwersję lub generują ruch o niskiej jakości.

  Zobacz:  Jak prowadzić profil firmowy na LinkedInie?

  Jak wykluczyć dane słowa?

  1. W panelu zarządzania kampanią wybierz zakładkę „słowa kluczowe”.
  2. Wybierz słowo, które chcesz wykluczyć, i kliknij „dodaj jako słowo kluczowe wykluczone”.
  3. Jeśli chcesz wykluczyć wiele słów naraz, skorzystaj z opcji „importuj słowa kluczowe wykluczone”.
  4. Upewnij się, że Twoje listy słów wykluczonych są regularnie aktualizowane, aby uniknąć straty pieniędzy na niepotrzebne kliknięcia.

  Zwiększenie przestrzeni 

  Rozszerzenia reklam to narzędzia, które pozwalają na dodanie dodatkowych informacji do Twoich reklam. Mają one na celu zwiększenie atrakcyjności Twojej reklamy, zwiększenie jej wartości informacyjnej dla użytkowników i przyciągnięcie większej liczby kliknięć. Rozszerzenia reklam mogą być dodawane do różnych rodzajów kampanii, takich jak kampanie w sieci wyszukiwania Google, kampanie Display i kampanie Youtube.

  System posiada szereg możliwości powiększenia komunikatu reklamowego, tym samym zwiększając jego atrakcyjność dla potencjalnego klienta.

  • Dodatkowe linki: pozwalają na dodanie linków do konkretnych stron.
  • Wyświetlenie numeru telefonu.
  • Wskazania lokalizacji.
  • Wyświetlenie promocji.
  • Dodanie formularzy.

  Jak je dodać?

  1. Zaloguj się do swojego konta reklamowego i wybierz kampanię reklamową.
  2. Wybierz typ rozszerzenia, które chcesz dodać.
  3. Wypełnij odpowiednie pola.
  4. Przetestuj wynik, aby upewnić się, że są one wyświetlane poprawnie.
  5. Zapisz i opublikuj.

  Jak sprawdzić skuteczność? Skuteczność możemy sprawdzić w panelu Google Ads, gdzie dzięki odpowiednim kolumnom odnajdziemy szereg parametrów, wskazujących na jakość czy zaangażowanie jakie wzbudziły nasze rozszerzenia.

  Połącz konto Google Ads z Google Analytics

  Połączenie konta Google Ads (GAds) z Google Analytics (GA) jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na uzyskanie pełnej analizy ruchu na stronie internetowej i zrozumienie, jakie kampanie przynoszą najlepsze wyniki. Dzięki temu połączeniu można lepiej zoptymalizować kampanie, oszczędzając czas i pieniądze.

  Konta można połączyć w kilku prostych krokach:

  1. Zaloguj się do swojego konta GA.
  2. Wybierz konto, którego chcesz użyć, a następnie wejdź w zakładkę „Administracja”.
  3. W sekcji „Właściwość” wybierz „Łączenie kont”.
  4. Wybierz konto GAds, które chcesz połączyć z kontem Analytics, a następnie wejdź w „Kontynuuj”.
  5. W sekcji „Uprawnienia” wybierz poziom uprawnień, które chcesz przyznać użytkownikom GAds, którzy będą mieli dostęp do Twojego konta Analytics.
  6. Wejdź w przycisk „Przetestuj i zapisz”, aby sprawdzić, czy połączenie działa prawidłowo.

  Po połączeniu konta GAds z GA, możesz wykorzystać informacje z GA, aby zoptymalizować swoje działania w środowisku Google. Możesz dowiedzieć się, jakie słowa przynoszą najlepsze wyniki.

  Dzięki połączeniu kont możesz również wykorzystać funkcję remarketingu, która pozwala na ponowne docieranie do osób, które już wcześniej odwiedziły Twoją stronę internetową. Możesz również śledzić konwersje, czyli akcje, jakie podejmują użytkownicy na stronie, takie jak składanie zamówień lub wypełnianie formularzy, co pozwoli na optymalizację pod kątem osiągania celów biznesowych.

  Audyt Google Ads

  Audyt działań Google Ads to proces szczegółowej analizy i oceny istniejącej kampanii reklamowej w Google Ads. Audyt ma na celu zidentyfikowanie słabych punktów kampanii i zasugerowanie zmian, które poprawią wyniki i zwiększą efektywność jej wykorzystania.

  Przeprowadzenie audytu kampanii reklamowych Google Ads ma wiele korzyści, w tym:

  • Może pomóc w zoptymalizowaniu kampanii, co może prowadzić do poprawy jakości i ilości ruchu.
  • Może pomóc w zredukowaniu kosztów poprzez identyfikację słabych punktów w kampanii.
  • Może pomóc w identyfikacji problemów związanych z działaniem kampanii.
  • Może pomóc w zidentyfikowaniu nowych możliwości i sugestiach na temat nowych kanałów.

  Podczas audytu zazwyczaj przeprowadzana jest analiza wyszukiwanych fraz, ustawień targetowania, wykorzystywanych narzędzi, jakości reklam i skuteczności konwersji.

  Warto zauważyć, że audyt jest procesem skomplikowanym i wymagającym odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Zwłaszcza jeśli chodzi o interpretację wyników i wskazanie najlepszych rozwiązań. Łączy on analizę danej grupy reklam, efektywności kampanii w każdej sieci reklamowej Google Ads. Dlatego warto skorzystać z usług agencji, które posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę.