urlop menstruacyjny

Urlop menstruacyjny – nowy benefit w digitalk

W ostatnich latach wiele firm na całym świecie wprowadza coraz to nowsze rozwiązania mające na celu poprawę komfortu i dobrostanu pracowników. Jednym z takich rozwiązań jest urlop menstruacyjny, który zyskuje na popularności również w Polsce. Nasza firma, idąc z duchem czasu i odpowiadając na potrzeby swoich pracownic, zdecydowała się wprowadzić ten nowy standard.

Wprowadzamy w firmie urlop menstruacyjny – nowy benefit dla pracownic, w postaci dodatkowego dnia wolnego w miesiącu 

Z dumą ogłaszamy wprowadzenie urlopu menstruacyjnego w digitalk. Decyzja ta wynika z naszego zaangażowania w tworzenie przyjaznego i wspierającego środowiska pracy dla wszystkich pracownic. Rozumiemy, że menstruacja może być dla wielu kobiet czasem dyskomfortu i trudności, dlatego postanowiliśmy wprowadzić rozwiązanie, które pozwoli im lepiej zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Urlop menstruacyjny to nie tylko odpowiedź na potrzeby fizjologiczne, ale również wyraz naszego szacunku i troski o komfort oraz satysfakcję naszych pracownic. Chcemy, aby każda z nich czuła się wspierana i mogła w pełni realizować swoje zawodowe obowiązki w warunkach sprzyjających jej zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Czym jest urlop menstruacyjny?

Urlop menstruacyjny to specjalny rodzaj urlopu, który przysługuje pracownicom w celu zapewnienia im odpoczynku i regeneracji w trakcie menstruacji. Jest to rozwiązanie, które pozwala kobietom na wzięcie dodatkowego wolnego, kiedy doświadczają one bólu, dyskomfortu lub innych dolegliwości związanych z cyklem menstruacyjnym. 

Choć w Polsce urlop menstruacyjny nie jest regulowany przez prawo, to coraz więcej firm wprowadza go w formie benefitu, z którego mogą skorzystać kobiety. Ma on na celu uwzględnienie ich specyficznych potrzeb zdrowotnych, które mogą wpływać na ich funkcjonowanie w środowisku zawodowym.

Historia urlopu menstruacyjnego na świecie

Koncept ten, choć wydaje się nowoczesny, ma swoje korzenie w historii. Jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły dni wolne od pracy w okresie menstruacji była Japonia, gdzie w 1947 roku wprowadzono przepisy zezwalające kobietom na wzięcie urlopu menstruacyjnego bez utraty wynagrodzenia. Od tego czasu temat urlopu menstruacyjnego zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście rosnącej świadomości na temat praw kobiet oraz zdrowia reprodukcyjnego.

Urlop menstruacyjny na świecie – w jakich krajach funkcjonuje?

W ostatnich latach coraz więcej krajów zaczęło wprowadzać urlop menstruacyjny jako część polityki prozdrowotnej i prorównościowej. Jak wspomniano wcześniej, Japonia była pionierem w tym zakresie, wprowadzając urlop menstruacyjny już w 1947 roku. Kobiety tam mają prawo do jednego dnia wolnego w miesiącu bez konieczności dostarczania zaświadczenia lekarskiego. 

Po Japonii urlop menstruacyjny wprowadziła w 1953 roku Korea Południowa, w praktyce jednak korzystanie z tego prawa nie jest powszechne ze względu na społeczne piętno.

Indonezja wprowadziła prawo do dwóch dni urlopu menstruacyjnego w miesiącu. Jednak regulacje te są różnie interpretowane i stosowane w zależności od regionu i pracodawcy.

Również Zambia w 2015 roku Zambia wprowadziła przepis znany jako „Dzień Matki”, który pozwala kobietom na jeden dzień wolnego w miesiącu z powodu menstruacji.

Różne kraje na całym świecie wprowadzają urlop menstruacyjny z różnym poziomem sukcesu i akceptacji społecznej. W Europie na uwagę zasługuje Hiszpania, która jako pierwsza uregulowała urlop menstruacyjny prawnie. W pozostałych państwach temat ten jest mniej powszechny, chociaż coraz więcej firm wprowadza własne wewnętrzne polityki dotyczące tej kwestii.

Urlop menstruacyjny w Polsce

W Polsce urlop menstruacyjny nie jest jeszcze szeroko znany ani uregulowany prawnie. Obecnie nie istnieją przepisy, które przyznawałyby kobietom prawo do dni wolnych z powodu menstruacji. Kobiety, które odczuwają znaczny dyskomfort w tym czasie, mogą korzystać z lekarskiego zwolnienia od pracy lub urlopu wypoczynkowego, jednak są to rozwiązania doraźne i często niewystarczające.

Pomimo braku formalnych regulacji, temat urlopu menstruacyjnego zaczyna pojawiać się w debacie publicznej i medialnej. Organizacje zajmujące się prawami kobiet podnoszą kwestię potrzeby wprowadzenia takich rozwiązań. Jednakże, jak dotąd, nie ma większych inicjatyw legislacyjnych ani znaczącej presji politycznej w tym kierunku.

Chociaż nie ma ogólnokrajowych przepisów, niektóre firmy w Polsce zaczynają wprowadzać w ramach umowy własne polityki dotyczące urlopu menstruacyjnego. 

Wyzwania i obawy z jakimi mierzą się pracodawcy

Wprowadzenie urlopu menstruacyjnego w Polsce wiąże się z szeregiem wyzwań. Przede wszystkim, istnieje potrzeba edukacji społeczeństwa na temat zdrowia menstruacyjnego i przełamywania tabu związanego z tym tematem. Kolejnym problemem są obawy pracodawców, którzy boją się dodatkowych kosztów lub komplikacji związanych z wprowadzeniem nowych benefitów.

Jednakże, z perspektywy przyszłości, rosnąca świadomość na temat równości płci oraz zdrowia kobiet może prowadzić do stopniowego wprowadzania bardziej przyjaznych dla pracownic regulacji. Wzorce z innych krajów mogą stanowić inspirację dla Polski, a rosnąca liczba firm wprowadzających ten benefit może przyczynić się do zmiany standardów w tym zakresie.

Zobacz:  Ile kosztuje reklama w Google Ads i dlaczego aż tyle?

Dlaczego możliwość korzystania z urlopu menstruacyjnego jest tak ważna?

Podczas menstruacji wiele kobiet zmaga się z różnorodnymi dolegliwościami, które mogą znacząco wpływać na ich samopoczucie oraz efektywność w pracy. Typowe objawy to silne bóle brzucha i pleców, migreny, zmęczenie, nudności, a także wahania nastroju i drażliwość. Skurcze menstruacyjne, mogą być na tyle intensywne, że utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych i prywatnych. Dodatkowo, obfite krwawienie często powoduje dyskomfort i potrzebę częstych przerw w pracy. W rezultacie, kobiety mogą doświadczać obniżonej produktywności i trudności w koncentracji.

Te fizyczne i emocjonalne obciążenia wskazują na potrzebę wdrożenia polityki urlopu menstruacyjnego, która może zapewnić kobietom niezbędny czas na odpoczynek i regenerację w tych trudnych dniach.

Jak wygląda ten benefit dla pracownic w digitalk?

W naszej firmie stworzyliśmy proste i przejrzyste zasady korzystania z tego benefitu. Urlop menstruacyjny przysługuje pracownicom, które czują, że z powodu miesiączki lub menopauzy trudniej im się skoncentrować i wykonywać obowiązki zawodowe. Wystarczy, że w tym czasie zgłoszą potrzebę wzięcia urlopu swojemu przełożonemu. Resztą zajmie się właśnie on – poinformuje o nieobecności odpowiednie osoby i zorganizuje zastępstwo. Dbamy o to, aby ten proces był dyskretny, z pełnym poszanowaniem prywatności naszych pracownic. 

Każda osoba zmagająca się z przykrymi dolegliwościami z powodu menstruacji, może wziąć jeden dodatkowy dzień wolny od pracy w miesiącu. Jest on płatny oraz nie wlicza się do puli dni wolnych, które pracownicy mogą przeznaczać na wypoczynek. 

Ufamy naszym pracownicom i jesteśmy pewni, że benefit ten nie będzie nadużywany. Wszystkie kobiety w naszej firmie są bardzo zaangażowane w pracę i prowadzone projekty. Wierzymy, że zapewnienie im wspierającego środowiska w dniach, kiedy zmagają się z obniżonym samopoczuciem, przełoży się na korzyści nie tylko dla nich, ale i dla firmy. Dobry nastrój w końcu zdecydowanie wpływa na efektywność. 

Urlop menstruacyjny to kolejny krok w naszym dążeniu do zapewnienia wszystkim pracownikom komfortowych i sprzyjających warunków pracy.

Korzyści z nieobecności w pracy podczas menstruacji

Wprowadzenie urlopu menstruacyjnego w naszej firmie ma na celu poprawę samopoczucia naszych pracownic oraz zmniejszenie dyskomfortu związanego z koniecznością pracy w trakcie trudnych dni. Dzięki temu benefitowi mogą one w pełni skoncentrować się na regeneracji i powrocie do pracy z nową energią, co przyczynia się do wzrostu ich efektywności i zaangażowania.

Odpoczynek w trudne dni przynosi wiele korzyści zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Na płaszczyźnie zawodowej, pracownice nie muszą już martwić się o to, jak przetrwać dzień pracy pomimo silnego bólu czy złego samopoczucia. To zmniejsza ich stres i poprawia koncentrację. A to z kolei może przekładać się na większą satysfakcję z pracy.

Możliwość wzięcia urlopu menstruacyjnego pozwala kobietom na lepsze radzenie sobie z dolegliwościami. Mogą one przeznaczyć ten czas na skorzystanie z metod łagodzących bóle, rozmowę z lekarzem czy odpoczynek w komfortowych, domowych warunkach. 

Dodatkowo, możliwość skorzystania z urlopu menstruacyjnego może wpłynąć na pozytywną atmosferę w miejscu pracy. Pracujące w firmie kobiety czują się bardziej zrozumiane i wspierane przez pracodawcę, co buduje zaufanie i wzmacnia relacje wewnątrz zespołu.

Zwolnienie lekarskie z powodu okresu?

Zwolnienie lekarskie nie zawsze jest odpowiednim rozwiązaniem dla kobiet zmagających się z bolesnymi miesiączkami. Tradycyjne zwolnienie lekarskie może być odbierane jako stygmatyzujące lub sugerujące poważniejszy stan zdrowia, co nie zawsze jest adekwatne w przypadku menstruacji.

Urlop menstruacyjny, z kolei, uznaje i respektuje naturalne potrzeby fizjologiczne kobiet, oferując bardziej zindywidualizowane podejście. Wprowadzenie takiego urlopu może przynieść korzyści nie tylko pracownicom, które zyskają komfort i czas na regenerację, ale także pracodawcom, którzy mogą spodziewać się wzrostu efektywności swoich pracownic. 

Często słyszy się, że „okres to nie choroba”, a jeśli menstruacja wiąże się z bólem i innymi dolegliwościami, należy udać się do lekarza. Zgadzamy się z podejściem, że należy szukać przyczyn przykrych dolegliwości. Nasze pracownice mają możliwość skorzystania w firmie również z innego benefitu, jakim jest prywatna opieka zdrowotna, co z pewnością ułatwia dbanie o swoje zdrowie. Niemniej jednak, znalezienie przyczyn problemów związanych z okresem może zająć lata, a kobiety często słyszą, że „taka ich uroda”. 

Dlatego uważamy, że wprowadzenie urlopu menstruacyjnego jest krokiem w stronę bardziej sprawiedliwego traktowania wszystkich pracowników, dostosowując warunki pracy do ich rzeczywistych potrzeb.

Zobacz:  Po jakim czasie od podpisania umowy uruchamiamy kampanie — i dlaczego?

Czy urlop na żądanie nie jest lepszą opcją?

Również urlop na żądanie, pomimo swojej użyteczności, nie stanowi optymalnego rozwiązania dla potrzeb zdrowotnych związanych z menstruacją. Urlop menstruacyjny jest dedykowany radzeniu sobie z dolegliwościami z powodu menstruacji, która regularnie może wpływać na zdolność kobiet do efektywnej pracy. Zapewnienie takiego urlopu nie tylko poprawia zdrowie i komfort pracownic, ale także umożliwia im korzystanie z urlopu na żądanie w innych, niespodziewanych sytuacjach. Dzięki temu kobiety mają pewność, że ich specyficzne potrzeby zdrowotne są odpowiednio uwzględniane, jednocześnie zachowując elastyczność w korzystaniu z innych form urlopu na potrzeby nagłe czy osobiste.

Wprowadzenie urlopu menstruacyjnego w naszej firmie

Wiemy, że urlop menstruacyjny w Polsce nie jest popularnym benefitem. Sami do niedawna nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak bardzo potrzebne jest to rozwiązanie. Jak to się stało, że poznaliśmy tę perspektywę?

Na kilka dni przed Dniem Kobiet nasza COO Agata Banaszkiewicz zapytała nasze Panie o to, co byłoby dla nich najlepszym prezentem z tej okazji. Propozycji padło wiele, jednak tą najczęściej pojawiającą się było wsparcie ze strony firmy w trudnych dniach menstruacji.

To pokazuje, jak dużym problemem dla kobiet jest pełnienie obowiązków zawodowych podczas menstruacji, kiedy zmagają się z różnego rodzaju przykrymi dolegliwościami.

Nasze pracownice zauważyły, że często prowadzi to do bycia mniej efektywnymi w pracy, czy konieczności brania kilku godzin wolnego w oczekiwaniu, aż leki przeciwbólowe zaczną działać. W konsekwencji wiążę się to z potrzebą odrabiania tych godzin w inne dni, kosztem czasu wolnego i życia prywatnego. 

W odpowiedzi na te potrzeby, firma postanowiła wprowadzić urlop menstruacyjny jako oficjalny benefit. Dzięki temu umożliwiliśmy swoim pracownicom skorzystanie z tego prawa bez obaw i wstydu. 

Po podjęciu decyzji, starannie opracowaliśmy szczegóły polityki, aby była ona sprawiedliwa i efektywna. Przygotowaliśmy także program informacyjny dla całego zespołu, aby każdy pracownik był dobrze poinformowany o nowych zasadach i mógł czuć się komfortowo korzystając z tego przywileju.

Co na to Panowie?

Zanim zdecydowaliśmy się wprowadzić w firmie dodatkowy dzień wolnego z powodu dolegliwości menstruacyjnych, minęły ponad trzy miesiące. Przez ten czas prowadziliśmy rozmowy – zarówno pomiędzy managerami, jak i z naszymi specjalistami. Z kobietami i mężczyznami. Zależało nam na tym, by poznać zdanie nie tylko samych zainteresowanych, ale także męskiej części zespołu. Ich perspektywę i obawy. 

Pomysł ten spotkał się z bardzo dobrym odbiorem wśród całego zespołu. Panowie również zauważyli potrzebę wprowadzenia takiego benefitu, podkreślając niejednokrotnie, że bliskie im osoby – partnerki, siostry, koleżanki, zmagają się w tym czasie z nieprzyjemnymi objawami. Zgodzili się, że taki benefit, dla potrzebujących tego koleżanek z pracy, byłby bardzo pomocny. 

Płatny urlop menstruacyjny – jak uregulowaliśmy kwestię wynagrodzenia?

Kwestie finansowe związane z urlopem menstruacyjnym w naszej firmie zostały starannie przemyślane. Aby zapewnić sprawiedliwość oraz podkreślić formę benefitu – urlop ten jest pełnopłatny, tak samo jak wszystkie inne dni wolne, które przysługują naszym pracownikom. Oznacza to więc, że osoby z niego korzystające nie tracą wynagrodzenia, biorąc dzień wolny od pracy z powodu dolegliwości związanych z menstruacją. Co więcej, dzień ten nie jest wliczany do standardowej puli dni wolnych przysługujących w ciągu roku, co daje kobietom dodatkową elastyczność. Każda pracownica może skorzystać z dodatkowego jednego dnia płatnego urlopu każdego miesiąca, jeśli odczuwa taką potrzebę, bez obaw o utratę części swojego wynagrodzenia. 

digitalk dba o potrzeby swoich pracownic

Podsumowując korzyści wprowadzenia urlopu menstruacyjnego, należy podkreślić, że przede wszystkim zwiększa on komfort i dobrostan kobiet w pracy. To z kolei przekłada się na ich efektywność i zaangażowanie. 

Wprowadzenie tego benefitu w digitalk to wyraz szacunku i troski o nasze pracownice. Wierzymy, że to buduje pozytywną kulturę organizacyjną i umacnia relacje w zespole. Nasze Panie czują się docenione i wspierane, co przekłada się na ich satysfakcję z pracy oraz motywację do osiągania lepszych wyników.

Nie sposób nie wspomnieć również korzyści, jakie płyną z tego rozwiązania dla firmy. Badania pokazują, że przedsiębiorstwa, które dbają o zdrowie i dobre samopoczucie swoich pracowników, mogą liczyć na większe zaangażowanie, lojalność oraz mniejszą rotację kadry. 

Urlop menstruacyjny jako nowy standard w digitalk to inwestycja w przyszłość, która przyniesie korzyści zarówno pracownicom, jak i całej organizacji. To kolejny krok w stronę równości i inkluzywności.