reklamy w Google Ads

Konkurencja wyklikuje Twoje reklamy w Google Ads? Co robić?

Reklamy w Google Ads to potężne narzędzie marketingowe, które może przynieść ogromne korzyści dla Twojej firmy. Jednak podobnie jak ma to miejsce w przypadku właściwie każdej innej formy reklamy, istnieje ryzyko, że konkurencja będzie próbowała sabotować Twoje wysiłki.

Wyklikiwanie reklam przez konkurencję

Praktyka ta polega na celowym klikaniu w reklamy konkurencyjnych firm przez ich rywali, co generuje nieprawidłowy ruch na stronie reklamodawcy i prowadzi do przepalenia budżetu reklamowego. Kliknięcia te nie przynoszą  reklamodawcy żadnej wartości, ponieważ nie prowadzą do konwersji ani nie generują realnych zainteresowań ofertą. Zamiast tego, powodują nieuzasadnione koszty i zmniejszają efektywność kampanii reklamowych Google Ads. Celem wyklikiwania jest zniechęcenie firmy do korzystania z reklam Google Ads oraz pozbawienie jej potencjalnych klientów.

Jak zareagować, gdy wychwycisz, że Twoje kliki to fraudy?

Wyklikiwanie reklam konkurencji to niestety wciąż aktualny problem, z którym mierzy się wiele firm. Jeśli zauważysz znaczny wzrost ilości kliknięć przez nieuczciwą konkurencję w Twoje reklamy, nie poddawaj się. Cały czas warto inwestować w ten marketing. Tym bardziej że istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zaradzić tej sytuacji i chronić swój budżet reklamowy.

Znaczenie JavaScript 

Zacznijmy od elementów stricte technicznych. JavaScript odgrywa tutaj kluczową rolę. Jest to  język programowania używany do tworzenia dynamicznych i interaktywnych elementów na stronach internetowych. Jeśli strona wykorzystuje javascript, mamy możliwość:

  • Śledzenie interakcji użytkowników: Monitorowanie ruchów myszą, czasu spędzonego na stronie oraz interakcji z różnymi elementami wykrycie nieprawidłowego ruchu zostaje znacznie zwiększone. 
  • Identyfikację botów: Boty często nie wykonują skryptów JavaScript, co pozwala na ich łatwe zidentyfikowanie i wykluczenie.
  • Zbieranie szczegółowych danych: Informacje o urządzeniach i przeglądarkach używanych do klikania w reklamy mogą pomóc w identyfikacji wzorców charakterystycznych dla klików-fraudów.
  • Monitorowanie sesji użytkowników: Analiza sesji użytkowników ujawnia anomalie, takie jak pojawienie się szybkich clicków bez rzeczywistego zainteresowania treścią strony.

JavaScript jest więc istotnym elementem w strategii wykrywania nieuczciwych kliknięć, umożliwiając bardziej precyzyjne monitorowanie ruchu i skuteczniejsze wykrywanie nieprawidłowych aktywności. Warto w tym aspekcie współpracować z zespołem DevOps, który może odpowiednio wdrożyć i monitorować te narzędzia.

Jak sam sprawdzisz, czy Twoje reklamy są wyklikiwane?

Monitoruj statystyki konta Google Adwords

Pierwszym krokiem, gdy podejrzewasz nieuczciwe praktyki, jest uważne monitorowanie statystyk. Dają one wgląd i informacje dotyczące m.in. kliknięć w reklamę. To może pomóc wykryć oszustwo. 

W tym celu powinieneś zalogować się na swoje konto Google Ads i prześledzić poszczególne rozliczenia. Zwróć szczególną uwagę na mierniki takie jak „skuteczność” i „współczynnik nieprawidłowych kliknięć”. Dane te mogą dać Ci wskazówki, czy Twoje reklamy są nadmiernie klikane. Jeśli zauważysz nagłe i nieuzasadnione wzrosty w liczbie reakcji, może to być sygnał, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji potrzebny może być audyt Google Ads.

Zobacz:  Kampania brandowa w Google Ads - czym jest i dlaczego warto ją uruchomić?

Warto wiedzieć, że integracja Google Analytics z kontem Google Ads może dodatkowo wzmocnić strategię ochrony przed niepożądanymi zachowaniami, na które nie wyrażasz zgody. Dlatego warto zadbać o ich połączenie, w czym mogą pomóc Ci specjaliści.

Skorzystaj z narzędzi Google Ads

System reklamowy Google Ads oferuje narzędzia, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu wyklikiwania reklam. Jednym ze sposobów jest formularz „rozwiązanie problemu nieprawidłowych kliknięć”. Wypełnij go dokładnie i opisz sytuację. Kto wie, być może uzyskasz dzięki temu przydatne informacje, które pozwolą Ci się uporać z problemem?

Ponadto, Google Ads pozwala na ręczne wprowadzenie adresów IP lub całych klas adresów, dla których Twoja reklama nie będzie się wyświetlać. Możesz to zrobić, analizując logi serwera lub korzystając z narzędzi do sprawdzania adresów IP, taki jak trafficwatchdog. Zidentyfikuj on te adresy i doda je do listy wykluczeń w Google Ads.

Jak radzić sobie z pomyłkami użytkowników na stronie?

Warto również zwrócić uwagę na przypadkowe omyłkowe dwukrotne kliknięcia reklamy przez użytkownika. W takiej sytuacji Google Ads automatycznie filtruje takie reakcje, dzięki czemu nie są one uwzględniane w kosztach kampanii. Aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie, regularnie przeglądaj raporty kliknięć i zwracaj uwagę na wszelkie nietypowe wzorce. 

Jeśli zauważysz, że problem nadal występuje, skontaktuj się z pomocą techniczną Google Ads, aby uzyskać wsparcie w tym zakresie. Uwzględnienie takich przypadków w polityce prywatności Twojej firmy może również zwiększyć przejrzystość i zaufanie użytkowników.

Wsparcie zewnętrzne przy szukaniu nieprawidłowych klików

Poproś o pomoc specjalistę Google Ads

Jeśli nie czujesz się pewnie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, nie wahaj się poprosić o pomoc specjalistę. Możesz skontaktować się z dowolną agencją Google Ads lub freelancerem. Mają oni wprawę w tym, jak wykryć nieprawidłowy ruch na stronie www. W tym aspekcie JavaScript odgrywa kluczową rolę, o czym wspomnieliśmy wcześniej.

Inwestycja w ekspertyzę może się okazać kluczowa dla ochrony Twojego budżetu reklamowego ulokowanego w płatnych reklamach. Specjalista będzie mógł dokładniej przeanalizować sytuację, zidentyfikować źródło problemu i zaproponować skuteczne rozwiązania.

Zobacz:  Dlaczego moje reklamy w Google Ads się nie wyświetlają cały czas na pierwszej pozycji?

Zgłoś sprawę do supportu Google

Jeśli podjęte przez Ciebie działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, zgłoś sprawę do pracownika Google. Firma ta chroni swoich reklamodawców przed nieuczciwymi praktykami i ma narzędzia do wykrywania i blokowania podejrzanych aktywności. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i cierpliwie czekaj na odpowiedź. Google chroni swoich reklamodawców i analizuje każde zgłoszenie i podejmuje odpowiednie kroki, aby zapobiec dalszym stratom.

Nie rezygnuj z Google Ads

Pomimo problemów z fałszywym generowaniem reakcji na reklamy, nie rezygnuj z Google Ads. To wciąż jedno z najskuteczniejszych narzędzi reklamowych, które może przynieść Twojej firmie ogromne korzyści. Zamiast całkowicie zrezygnować, dostosuj swoją strategię i wydatki do aktualnej sytuacji. Monitoruj uważnie statystyki, reaguj na niepokojące sygnały i bądź gotowy na szybkie podjęcie działań zaradczych.

Pamiętaj, że wyklikiwanie reklam to problem, z którym boryka się wiele firm. Nie jesteś sam, głowa do góry! Dzięki odpowiednim narzędziom, wiedzy i wsparciu ekspertów, możesz skutecznie chronić swój budżet reklamowy i nadal czerpać korzyści z reklam Google Ads.

Podsumowanie

Wyklikiwanie reklam przez konkurencję może prowadzić do szybkiego przepalenia finansów w kampaniach Google Ads. Zjawisko to polega na celowym klikaniu w reklamy firmy przez jej konkurencję, aby wyczerpać jej budżet reklamowy. Dzieje się tak, ponieważ za każde kliknięcie reklamy Google pobiera opłatę od reklamodawcy, niezależnie od tego, czy kliknięcie doprowadziło do konwersji. Gdy konkurencja wyklikuje dużą część pieniędzy, reklamy firmy przestają się wyświetlać, a ona traci potencjalnych klientów.

Aby temu zapobiec, warto monitorować kampanie pod kątem nagłych spadków współczynnika konwersji lub wzrostów kosztów clicków. Jeśli zauważymy takie anomalie, możemy zablokować podejrzane konta IP lub zastosować inne zabezpieczenia, np. ustawić dzienny limit wydatków. Ważne jest też regularne sprawdzanie statystyk i dostosowywanie stawek do aktualnej sytuacji rynkowej. Wyklikiwanie reklam to poważny problem, ale można go ograniczyć, stosując odpowiednie środki ostrożności i analizując dane z kampanii. Dzięki temu firma będzie mogła efektywnie wykorzystywać budżet reklamowy i pozyskiwać nowych klientów poprzez reklamy w Google Ads

Wyklikiwanie reklam w Google Ads to poważny problem, z którym mierzy się wiele firm. Jednak nie poddawaj się i nie rezygnuj z tego potężnego narzędzia marketingowego. Monitoruj uważnie statystyki, korzystaj z narzędzi Google Ads, poproś o pomoc specjalistę i zgłaszaj problemy Google. Dzięki tym działaniom możesz skutecznie chronić swoje środki na reklamę i nadal odnosić sukcesy w Google Ads.