doradztwo marketingowe

Strategia Rozwoju Firmy od Podstaw – Digitalk

Czym Jest Strategia Rozwoju Firmy?

Każda firma potrzebuje wytyczonej ścieżki, po której będzie realizować swoje cele biznesowe. Z każdym kolejnym zrealizowanym kamieniem milowym przedsiębiorstwo rozwija się, dlatego idąc naprzód warto odpowiednio zaplanować działania. Tym właśnie jest strategia rozwoju firmy.

Opracowanie takiej strategii wymaga doświadczenia i ustrukturyzowania założeń, dlatego w wielu przypadkach tworzenie biznesu zaczyna się od biznesplanu. Taki dokument powinien określać jaka jest konkurencja firmy, jaki plan sprzedażowy będzie realizować oraz jaką przestrzeń daje sobie na jego osiągnięcie. 

Mając to wszystko można przejść do kolejnych kroków czyli do budowania strategii zaplanowanej na rozwój. A jeżeli interesuje Cię konkretna usługa sprawdź czym jest doradztwo marketingowe.

Firma

W ekonomii pojęcie firmy ma dwa znaczenia – pierwsze, książkowe to marka, czyli nazwa pod jaką przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność. Druga, potoczna, to określenia przedsiębiorstwa jako całości, synonim dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Co ciekawe, patrząc na marketingowy punkt widzenia, oba pojęcia są tożsame, ponieważ to do marki przypisywane są emocje związane z produktami i usługami świadczonymi na rzecz klientów przez dane przedsiębiorstwo. Warto więc o nią dbać! 

Firma (rozumiana jako marka) jest też jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju, ponieważ to ona jest katalizatorem wzrostu. To wokół marki budowana jest społeczność, marka pozwala przekonać do siebie kolejnych odbiorców z grupy docelowej, pozwala też na zbudowanie ważnej przewagi konkurencyjnej. W końcu mając do wyboru dwa identyczne produkty, klienci chętniej wybiorą ten od znanej marki…

Jak stworzyć strategię rozwoju firmy?

Proces ten warto podzielić na kilka elementów, kroków, które pozwolą sprawdzić na jakich aspektach skupić się w komunikacji, jaki wybrać kanał promocji, jak wygląda otoczenie rynkowe oraz jak promować swoją ofertę aby dotrzeć do właściwej grupy docelowej.

 • Etap 1 – Określ cel biznesowy czyli to, dlaczego Twoja firma powstała, co chcesz z jej pomocą osiągnąć. To punkt, do które powinno się wracać przy podejmowaniu każdej ważnej decyzji biznesowej. 
 • Etap 2 – Określ ofertę – co chcesz produkować, jakie oferować usługi i czym będą się różnić od podobnych z punktu widzenia klienta alternatyw na rynku.
 • Etap 3 – Analiza konkurencji – jeśli wchodzisz na rynek, który będzie obejmować wprowadzanie nowych produktów, ten krok może wyglądać inaczej, natomiast w większości przypadków, głębokie zrozumienie rynku konkurencyjnego jest podstawą do planowania działać reklamowych. 
 • Etap 4 – Zaplanuj działania marketingowe – znając mocne i słabe strony oferty swojej oraz konkurencji, przygotujesz komunikację, która pomoże klientom zdecydować się właśnie na Twoje rozwiązanie. 
 • Etap 5 – Mierniki realizacji celu – to etap, na którym określisz sobie to w jaki sposób będziesz analizować czy działania prowadzą do realizacji celów biznesowych czy nie.   

Rozwój

Wychodząc z etapu tworzenia strategii rozwoju Twojej firmy, należy przejść do etapu wdrożenia. Skup się na wdrożeniu strategii od A do Z w oparciu o każdy kolejny segment grupy odbiorców i wdróż model PDCA. Dzięki niemu sprawdzisz, czy zastosowane rozwiązania przynoszą efekt i będziesz móc zwinnie wdrożyć niezbędne korekty. Dzięki takiemu podejściu bardzo szybko opracujesz model działania, który pozwoli Ci rozwijać swój biznes.

Marketing

W dzisiejszych czasach to podstawa, bez której biznesowa ekspansja nie jest możliwa. Dzięki skutecznej strategii digital marketingu Twoje produkty lub usługi dotrą do właściwych odbiorców. Ci zaś, w oparciu o przygotowaną komunikację na podstawie przewag konkurencyjnych, chętniej zdecydują się na Twoje rozwiązanie. Dlatego strategia rozwoju firmy musi opierać się o silne założenia nowoczesnego marketingu cyfrowego.  

Elementy Skutecznej Strategii Rozwoju

Cele Strategiczne

To długofalowe założenia, które chce osiągnąć Twoja firma. Przykładem może być innowacja – bycie liderem w branży pod kątem wdrażania nowoczesnych rozwiązań. Cele stanowią też wskazówki dla Twojej organizacji, które określają azymut rozwoju. Pamiętaj, że cele strategiczne to nie to samo co cele taktyczne. Strategia określa plan na długi okres, taktyka to przejściowy plan działania, który przeprowadzi Twoją organizację z jednego punktu do drugiego po torach wyznaczonych przez strategię. 

Jak zidentyfikować potrzeby klientów?

Tego typu pytania warto zadawać sobie regularnie jako walidacja wyznaczonego kierunku. Aby opracować strategię rozwoju i wspierać zwiększenie sprzedaży w firmie, należy stale analizować potrzeby klientów. Jak to robić? Jest na to kilka sposobów.

 • Analizuj dane – klienci poprzez swoje zachowania na stronie pokażą Ci co ich interesuje, nad czym decydują się spędzać najwięcej czasu czy gdzie widzą najwięcej problemów.
 • Zadawaj pytania – często bezpośredni kontakt z klientem wychodzi na plus nie tylko pod kątem danych ale także budowania wizerunku firmy. Prowadź ankiety i system NPS, który pomoże Ci określić elementy wymagające poprawy oraz zobaczyć przewagi, które mogły zostać pominięte w analizie. 
 • Podpatruj konkurencję – szczególnie to, jak mówią o niej klienci. Analizowanie opinii, komunikacji reklamowej czy mailowej powie Ci bardzo dużo o tym, na podstawie jakich informacji Twoi konkurencji przyciągają do siebie klientów.

Planowanie Strategii Digital Marketingu

Rozwój Produktu

Produkt to kluczowy element, bez którego sprzedaż nie miałaby miejsca. W rozwoju firmy powinien zajmować najważniejsze miejsce. Dlaczego? Ponieważ to produkt pozwala zbudować fizyczną manifestację potrzeb klientów, Twojego podejścia jak i wartości, jaką chcesz się dzielić ze światem. Popatrz na to ze strony topowych produktów z branży modowej, technologicznej czy sportowej – tam posiadanie danego produktu lub zestawy produktów manifestuje przynależność do społeczności konsumentów. 

Różne segmenty rynku mogą różnie reagować i wchodzić w interakcję z Twoimi produktami, dlatego pamiętaj, że zależnie od rozwoju rynku, warto angażować media społecznościowe do realizacji swojej strategii – to kolejny katalizator, który skutecznie zwiększy rozpoznawalność marki poprzez ekspozycję produktu i odwrotnie. 

Social Media Marketing

Skoro o mediach społecznościowych mowa, coraz więcej kanałów digital marketingu w taki czy inni sposób korzysta z efektów znanych z mediów społecznościowych. Jak więc wykorzystać je do rozwoju swojej firmy?

 • Buduj społeczność fanów marki i entuzjastów produktów
 • Angażuj użytkowników i zachęcaj ich do skorzystania z oferty
 • Analizuj dane zostawiane przez użytkowników do ulepszenia swojej oferty
 • Stosuj grywalizacje czy efekt FOMO, aby dodatkowo budować zainteresowanie 

Pamiętaj, że jeśli nie osiągasz w mediach społecznościowych oczekiwanych rezultatów na tle konkurencji – zrób krok wstecz. Przeanalizuj to co udało Ci się zrobić do tej pory, zrewiduj podejście do marketingu w Twojej organizacji i wprowadź zmiany w modelu PDCA. Albo skorzystaj z usługi Audytu Social Media a my podpowiemy Ci co należy poprawić żeby reklama była skuteczniejsza lub.. jeżeli chcesz ten temat dać w ręce profesjonalistów zerknij tutaj Social Media Marketing.

Content Marketing

To klejnot w koronie strategii marketingowej. Dlaczego? Ponieważ jest niezbędna dla każdego działania, które ma na celu generowanie jakościowych interakcji. Dla przykładu, stosowany od lat w marketingu model AIDA opiera się w dużej mierze o content marketing, ponieważ aby pozyskać lojalnego klienta najpierw musi on stać się lojalnych odbiorcom i użytkownikiem.

Celem całej strategii content marketingowej wewnątrz strategii rozwoju firmy powinno być zatem budowanie relacji z klientami poprzez dzielenie się wiedzą, doświadczeniami i wartością, jaką może obejmować zarówno ofertowanie cennych porad czy recenzji jak i propozycji najefektywniejszego wykorzystania produktów z Twojej oferty.

Wdrażanie Skutecznych Strategii Rozwoju

Pozyskiwanie Nowych Klientów

Coraz więcej biznesów w XXI wieku przechodzi na formę mniej lub bardziej zbliżoną do subskrypcji. Co to oznacza? Jest to rozwiązanie problemu z lojalizacją bazy klientów i dosprzedaży kolejnych produktów. Coraz częściej można spotkać się z podejściem opartym o z jednej strony pozyskiwanie cały czas nowych klientów, ale jednoczesnym dbaniu o relacje z obecnymi tak, aby zostawali jak najdłużej w segmencie aktywnych klientów. 

Dlatego, mając na uwadze LTV (wartość klienta w czasie), opracowanie strategii pozyskiwania nowych klientów jest zależne od tego, jak skutecznie jesteśmy w stanie ich utrzymać. 

Rozwój Działalności Firmy

Pielęgnując stabilny rozwój naszej marki warto dbać o okresowe działania zwiększające sprzedaż. Mogą być nimi między innymi momenty wprowadzenia nowych produktów, oparte o skuteczny marketing komunikujący przewagi oferty. Widać to na przykładzie komunikacji o aktualizacji kursu online lub nowym wariancie smakowym czy stopniu wypalenia kawy.

Klienci potrzebują bodźców do podjęcia decyzji, dlatego warto zaplanować akcje, które pomogą im zdecydować się na zakup. Opracowywanie strategii rozwoju działalności jest więc procesem, który należy monitorować, analizować i optymalizować. 

To właśnie ciągłe usprawnienia na podstawie danych pozwalają na stały rozwój. Bez zyskania przewagi konkurencyjnej, nawet jeśli będzie ona występować okresowo, nie można liczyć na sukces. Odpowiednie zarządzanie rozwojem i efektywnością marketingu to klucz, bez którego strategia dla Twojej firmy zostanie tylko dokumentem, który nie otrzyma szansy na realizację. Sekret to nieustępliwość w dążeniu do celu.