reklama video Facebook Ads i Google Ads

Dowiedz się, jak tworzyć reklamy wideo na YouTube i Facebooku

Skuteczna reklama wideo na Facebooku i YouTube – Jak stworzyć udaną kampanię?

Reklama video stała się dziś jednym z najpotężniejszych narzędzi w arsenale marketerów. Facebook i YouTube, jako dwie największe platformy social media, oferują niesamowite możliwości dotarcia do szerokiej i zróżnicowanej grupy odbiorców z jej pomocą. Jednak aby kampania video przyniosła oczekiwane rezultaty, konieczne jest nie tylko stworzenie atrakcyjnego wizualnie materiału, ale również jego odpowiednie zaplanowanie i zoptymalizowanie. W tym wpisie przyjrzymy się kluczowym elementom skutecznej reklamy video na Facebooku i YouTube. Podpowiemy, jak przyciągnąć uwagę widzów oraz jakie strategie zastosować, aby kampania Twojej marki była naprawdę efektywna. Dowiesz się też, co musisz przygotować by utworzyć reklamę video. Zaczynajmy!

Jakie są najważniejsze elementy udanej reklamy wideo?

Najważniejszym elementem reklamy na YouTube jest oczywiście sama kreacja, czyli video. Jednak to tylko jedna składowa.

Stworzenie udanej reklamy na YouTube w dużej mierze zależy od branży w jakiej działamy. W zależności od tego, co będziemy promować, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób chcemy pokazać nasz produkt czy usługę. 

Powinniśmy zacząć więc od researchu – przede wszystkim sprawdzić, co robi konkurencja oraz zdecydować, z jakich formatów chcielibyśmy skorzystać. To ważne, ponieważ mamy do dyspozycji format np. shortsowy – pionowy oraz poziomy. Będą one nadawały się do nieco innych celów, różnych kampanii i grup docelowych.

Zanim więc w ogóle przystąpimy do tworzenia reklamy video, czy w ogóle planowania kampanii, dobrze jest się skupić na tym, co robi konkurencja, co my chcemy zrobić, do kogo chcemy dotrzeć oraz przede wszystkim –  jaki będzie sam cel tej reklamy. Od tych czynników zależy, jak powinna ona wyglądać.

Jakie są kluczowe składniki reklamy w formie wideo na YouTube?

Omówmy to na przykładzie. Załóżmy, że zbliża się właśnie Dzień Dziecka, a my prowadzimy firmę, która sprzedaje zabawki. Zależy nam na pokazaniu promocji, która będzie obowiązywała dwa tygodnie przed tym dniem. 

Oczywistymi elementami, które powinny znaleźć się w kreacji (video) do takiej reklamy będą więc na pewno: kod rabatowy, informacja o promocji, przedstawienie produktu i co ważne – pokazanie tego w kontekście Dnia Dziecka właśnie. 

Moglibyśmy również już wcześniej zacząć działać świadomościowo, sporo wcześniej przed Dniem Dziecka, pokazując sam produkt w kontekście tego święta. 

Widzimy więc, że sama kreacja powinna być dopasowana do okazji. W zależności od tego, co robimy oraz jaki mamy cel.

Tutaj jednym celem będzie pokazanie rabatu, skłonienie do zakupu, a drugim celem, w przypadku kampanii świadomościowej będzie zbudowanie sobie grupy odbiorców, do których moglibyśmy trafić z komunikatem jeszcze raz. Pokazujemy więc produkty w takim miękkim kontekście, sugerując, że nasz produkt nadaje się na Dzień Dziecka, czy że jest on po prostu fajny dla dziecka i może się ono z niego ucieszyć.

Tutaj jasno widać – reklama z tej samej okazji, a jednak ma inny cel i inaczej też będzie wyglądać. Powinniśmy stworzyć więc dwie różne kreacje.

Utwórz dobrą reklamę wykorzystując metodę ABCD

Tworząc reklamę video warto skorzystać z metody ABCD, która została opracowana przez Google. Jest to skrót od pierwszych liter konkretnych składowych dobrego wideo reklamowego.

A oznacza attention, czyli przykucie uwagi. I zwykle wykorzystujemy je na początku filmu. Mamy pierwsze 5 sekund video na to, by ściągnąć uwagę użytkownika, sprawić, że nie pominie on reklamy po tych kilku sekundach. 

B oznacza branding. Brand według Google powinien pojawiać się tak naprawdę cały czas i w różnych formach. Możemy tutaj zastosować narracje audio różnego rodzaju (np. voiceover), efekty specjalne, pokazać na przykład produkt z widocznym logo, jego etykietę, itd.

C oznacza connection, czyli stworzenie połączenia użytkownika z reklamą, z jego potrzebą. Często widzimy to w reklamach, które mają nas wzruszyć. Dobrym przykładem może być tutaj Allegro, które pokazuje poruszające historie. Użytkownik nie pomija reklamy, pomimo że trwa ona 3 minuty, bo jest ciekawy historii jej bohatera. Czuje z nim emocjonalną więź. 

D oznacza direction – to moment, kiedy pokazujemy użytkownikowi, zwykle na końcu filmu, czego od niego chcemy. Stosujemy więc call to action, jak np. pobierz poradnik, kup, zrób u nas zakupy, skorzystaj z kodu rabatowego, sprawdź naszą ofertę.


Te 4 elementy powinny znajdować się w każdej dobrej reklamie według Google. Pozwalają one na to, żeby użytkownik nie pominął reklamy, pamiętał o tym, że nasz brand istnieje, zobaczył produkt i poczuł, że go potrzebuje. 

Oczywiście można te składniki modyfikować i na przykład zrezygnować w niektórych reklamach z pokazania elementu connection na rzecz właśnie brandu itd.

Element connection będzie kluczowy w reklamach typu shorts. Ta składowa powinna pojawiać się już od samego początku Twoich reklam w takim formacie. Chcemy pokazać, że taki film, jest stworzony przez kogoś, normalnego użytkownika, a nie przez markę. Nie może on wyglądać jak typowa reklama. W takim wypadku odbiorca od razu przescroluje dalej.

Jakie wezwanie do działania (CTA) wybrać?

Od celu reklamowego zależy również wezwanie do działania (CTA), jakiego użyjemy w reklamie. Jeżeli chcemy poszerzyć wizerunek swojej firmy, to musimy zachęcić użytkownika, żeby odwiedził Twoją stronę. Jeżeli chcemy, żeby coś kupił, no to również musimy mu to zasugerować. Z drugiej strony jednak, należy uważać, aby ten przekaz nie był zbyt rozkazujący. 

Warto więc stosować miękkie zachęty, a nie krzykliwe “kup teraz”. W branży kosmetycznej może to np. być: poznaj, odkryj, wypróbuj, skuś się, odwiedź naszą stronę. 

Jakie są kluczowe składniki reklamy w formie wideo na Facebooku?

Tworzenie reklam video na Facebooku warto zacząć od przygotowania technicznego – to pierwszy krok do stworzenia skutecznej kampanii reklamowej. Niezbędne jest:

 • Posiadanie konta reklamowego, które jest w pełni skonfigurowane, z podpiętą metodą płatności i uzupełnionymi danymi do faktur.
 • Podłączenie piksela reklamowego do strony internetowej lub zaimplementowanie API konwersji. 

Kluczowym elementem planowania kampanii reklamowej jest określenie jej celu. Jeśli celem jest zakup, kampania powinna być skonfigurowana na konwersje. To właśnie w takich kampaniach reklamy wideo odgrywają znaczącą rolę, przyciągając uwagę odbiorców i zachęcając ich do działania.

Przygotowanie samego materiału wideo jest indywidualnym zadaniem, które można wykonać w różnych programach do montażu filmów. Ważne jest to, aby materiał był profesjonalny i przyciągał uwagę.

Prezentacja produktu

Jeśli reklamujemy np. sukienki, warto pokazać, z jakiego materiału są wykonane czy jak wyglądają na modelce. Można pokazać, jak sukienka wygląda w różnych stylizacjach, np. z swetrem lub kurtką, które są również dostępne w asortymencie. Na końcu wideo powinno znaleźć się wezwanie do działania, np. zachęta do zakupu lub odwiedzenia strony internetowej. Warto umieścić w reklamie również logo marki, co zwiększy jej rozpoznawalność.

Reklamy wideo mogą zawierać teksty, ale nie jest to konieczne. Krótkie i zwięzłe copy mogą być użyteczne, jednak zbyt długie teksty będą odciągać uwagę od materiału wideo. W przypadku reklam wideo często ograniczamy tekst do minimum, aby skupić się na wizualnej stronie przekazu.

W przypadku bardziej skomplikowanych produktów lub usług warto przygotować wideo edukacyjne. Na przykład, jeśli promujemy nową technologię remontową, jak wylewki anhydrytowe i ogrzewanie podłogowe, warto w przystępny sposób wyjaśnić, na czym polega innowacja i jakie korzyści przynosi. Tego typu wideo zwiększają świadomość produktu.

Dostosowanie wideo do grupy odbiorców 

Wideo powinno być dostosowane do grupy odbiorców oraz etapu lejka sprzedażowego, na którym się znajdują:

 • Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z marką, wideo powinno zawierać więcej informacji wprowadzających.
 • Dla osób, które już odwiedziły stronę i są bardziej zaznajomione z ofertą, wideo może być bardziej skoncentrowane na konkretnych produktach czy ofertach specjalnych.
 • Dla bazy klientów, którzy już dokonali zakupu, wideo może zawierać oferty uzupełniające lub propozycje cross-sellingowe.

Jakie mamy formaty reklam wideo na Facebooku?

Opcje formatu wideo na Facebooku są zróżnicowane i dostosowane do różnych potrzeb reklamodawców. Dzięki temu można efektywnie promować produkty i usługi, korzystając z kilku głównych formatów reklamowych. Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym opcjom.

Standardowa reklama wideo

Najbardziej podstawową opcją jest umieszczenie filmu w standardowej reklamie. W tym przypadku użytkownik ma do wyboru obraz lub wideo. Standardowa reklama wideo składa się z tekstu podstawowego, wideo umieszczonego po prawej stronie, wybranego kafelka call to action oraz nagłówka po lewej stronie. Przy tej formie reklamy rekomendowane są formaty kwadratowy (1080×1080) i pionowy (1080×1920), aby dostosować reklamę do różnych umiejscowień, takich jak Instagram Stories, Reels, czy relacje na Facebooku.

Karuzela dynamiczna

Drugą opcją jest reklama w formie karuzeli dynamicznej, która działa bazując na katalogu produktowym danego sklepu. Klient może wgrać feed produktowy zawierający wiele produktów, które następnie są wyświetlane w formie przewijanej karuzeli. Wideo można użyć jako pierwszy kafelek, tworząc tzw. kartę wprowadzenia. Preferowany format filmu w karuzeli to również kwadrat (1080×1080). Jest to efektywna forma reklamy, ponieważ pozwala na personalizację treści dla odbiorcy na podstawie jego wcześniejszych wyszukiwań i aktywności – a to wszystko dzięki algorytmowi.

Reklama kolekcji

Trzecią opcją jest reklama kolekcji, która również bazuje na katalogu produktowym, ale wygląda nieco inaczej. Reklama kolekcji składa się z wideo, które jest głównym elementem oraz z mini katalogu produktów wyświetlanych poniżej. Użytkownik może kliknąć „Pokaż więcej”, aby zobaczyć pełny katalog produktów. Ten format jest szczególnie efektywny w branżach takich jak beauty i fashion, gdzie liczba produktów jest duża, a algorytm może personalizować wyświetlane produkty na podstawie wcześniejszych wyszukiwań odbiorcy.

Promowanie gotowych postów wideo

Facebook oferuje również możliwość promowania gotowych postów wideo, takich jak np. rolki (Reels). W tym przypadku najpierw tworzymy i publikujemy post wideo, który następnie możemy promować. Minusem jest to że z poziomu managera reklam nie ma możliwości edycji takiego postu. Możemy jedynie dodać przycisk call to action i ewentualnie przekierować na inną stronę. Jest to bardziej organiczna forma reklamy.

Jak utworzyć reklamę wideo na Facebooku?

Tworzenie skutecznej reklamy wideo na Facebooku może wydawać się skomplikowane, ale przy odpowiednim podejściu jest to proces, który można opanować krok po kroku. Zobacz, jak stworzyć kampanię wideo na Facebooku, na przykładzie reklamy sprzedażowej. 

Jak zrobić reklamę wideo na Facebooku krok po kroku?

Pierwszym krokiem jest wybór celu kampanii. W przypadku reklamy sprzedażowej, najbardziej odpowiednim celem będzie „konwersja na zakup”. To oznacza, że Twoim celem jest zachęcenie użytkowników do dokonania zakupu po obejrzeniu reklamy.

Kolejnym etapem jest stworzenie grupy odbiorców. Możesz celować w zimny ruch (nowi odbiorcy) lub remarketing (osoby, które miały już wcześniej kontakt z Twoją marką). Wybór zależy od Twojej strategii marketingowej i celu kampanii.

Konfiguracja reklamy

Następnie, gdy przejdziesz do ustawień reklamy, będziesz mógł:

 • Wpisać tytuł reklamy.
 • Ustawić stronę na Facebooku, z której reklama będzie wyświetlana.
 • Wybrać konto na Instagramie, jeśli profil jest podpięty.

W kolejnym kroku do wyboru masz format reklamy. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, Facebook oferuje trzy główne formaty reklamy wideo:

 1. Pojedynczy obraz lub film: W tym przypadku wybierz film.
 2. Reklama karuzelowa: Wymaga co najmniej dwóch obrazów lub filmów z możliwością przewijania.
 3. Kolekcja: Grupuje elementy w trybie pełnoekranowym na urządzeniach mobilnych.

Po wyborze formatu musisz dodać odpowiednie materiały reklamowe:

 • Wideo w wybranym formacie.
 • Podstawowy tekst reklamy.
 • Nagłówek.
 • Katalog produktowy, jeśli korzystasz z reklamy karuzelowej lub kolekcji.

Kolejnym krokiem jest ustawienie miejsca docelowego, czyli linku, do którego reklama będzie przekierowywać użytkowników. Może to być strona produktu, strona główna sklepu internetowego lub inna strona docelowa.

Musisz również zdecydować, gdzie Twoja reklama będzie wyświetlana. Możesz skorzystać z umiejscowień automatycznych Advantage Plus lub ręcznie wybrać umiejscowienia. W przypadku promowania postów na Facebooku, warto wybrać umiejscowienia ręcznie, aby reklama była wyświetlana tam, gdzie będzie najbardziej efektywna.

Zobacz:  Ile kosztuje reklama w Google Ads i dlaczego aż tyle?

Upewnij się, że masz podpięty piksel Facebooka, który będzie zbierał dane o ruchu z reklamy. Dodatkowo, użyj metek UTM, aby dokładnie śledzić źródło ruchu i skuteczność kampanii.

Pierwsze wyniki

Na samym końcu, opublikuj reklamę na koncie reklamowym. Facebook musi ją zweryfikować, co zazwyczaj trwa do 24 godzin, choć w okresach wzmożonej aktywności, jak Black Week czy święta, może to zająć nieco dłużej. Po publikacji reklama przejdzie przez fazę uczenia się, która może trwać do dwóch tygodni, w zależności od budżetu i grupy odbiorców.

Reklama może wymagać czasu, aby osiągnąć optymalne wyniki. Na Facebooku funkcjonuje opcja siedmiodniowej atrybucji, co oznacza, że zakup dokonany kilka dni po kliknięciu reklamy będzie zliczony do wyniku kampanii z dnia kliknięcia. Dlatego ważne jest, aby analizować wyniki z odpowiednim opóźnieniem, aby mieć pełny obraz skuteczności.

Jakie są najlepsze strategie reklamy na Facebooku?

Wybór najlepszej strategii reklamy na Facebooku to niełatwe zadanie. To, co działa dla jednej firmy, niekoniecznie będzie skuteczne dla innej. Wszystko zależy od specyfiki produktu, branży, a także wcześniejszych doświadczeń z reklamą. 

Jeśli masz już historię na koncie reklamowym, pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie wcześniejszych kampanii. Ważne jest, aby zidentyfikować, które działania przyniosły pozytywne rezultaty, a które okazały się mniej skuteczne. Na tej podstawie można opracować bardziej przemyślaną strategię, uwzględniającą wnioski wyciągnięte z przeszłości.

Trzyetapowa strategia reklamowa

Jedną z popularnych strategii, którą stosują nasi specjaliści jest model trzystopniowy, który składa się z zimnego, ciepłego i gorącego ruchu:

 1. Zimny ruch: To etap skierowany do osób, które jeszcze nie znają marki. Celem jest pozyskanie jak największej liczby jakościowych użytkowników przy możliwie najniższym koszcie. Reklamy w tej fazie powinny przyciągać uwagę i zachęcać do pierwszej interakcji z marką.
 2. Ciepły ruch: Obejmuje osoby, które wykonały pewną interakcję, np. odwiedziły stronę internetową, ale nie dokonały zakupu. Na tym etapie ważne jest budowanie świadomości marki i relacji z potencjalnymi klientami, aby zachęcić ich do podjęcia kolejnego kroku.
 3. Gorący ruch: Skierowany jest do użytkowników, którzy podjęli już konkretne działanie, sfinalizowali zakup. Tutaj kluczowe będzie budowanie z nimi relacji oraz ponowne zachęcanie do dokonania zakupu. Na tym etapie będziemy również starać się dosprzedać im inne produkty. 

Kampanie Advantage Plus

W ostatnich latach Facebook wprowadził kampanie Advantage Plus, które często okazują się bardzo skuteczne. Algorytmy Facebooka stały się na tyle zaawansowane, że potrafią samodzielnie optymalizować kampanie, dostosowując je do potrzeb użytkowników. Warto jednak pamiętać, że skuteczność tej opcji może się różnić w zależności od branży.

Aby znaleźć najlepszą strategię, warto przeprowadzać testy A/B. Na przykład, uruchamiając nową kampanię, można jednocześnie testować tradycyjną trzystopniową strategię oraz kampanię Advantage Plus. Porównanie wyników pozwoli określić, która opcja przynosi lepsze rezultaty w danym przypadku.

Rozdysponowanie budżetu

Rozważając budżet kampanii, można podzielić go na różne etapy. Przykładowo, jeśli mamy już dużą bazę klientów, lub mamy produkt, który wszyscy dobrze znają i nie trzeba odbiorców o nim edukować (jak np. kawa) to możemy przeznaczyć 20-30% budżetu na pozyskiwanie nowych użytkowników (zimny ruch), a resztę na remarketing (ciepły i gorący ruch). W przypadku mniej popularnych produktów w e-commerce, powinniśmy na zimny ruch przeznaczyć znacznie większy % budżetu. Czasami nawet do 80%. Będzie to zależało w dużej mierze od samego produktu i branży, w jakiej działamy.

Jak optymalizować reklamy wideo na Facebooku?

Optymalizacja reklam wideo na Facebooku to kluczowy element skutecznej strategii marketingowej. Zanim jednak przystąpisz do analizy i optymalizacji, musisz ustalić cel kampanii. To od niego zależy, jakie parametry będą dla Ciebie najważniejsze.

Jeśli Twoim celem jest konwersja, najważniejsze wskaźniki, na które musisz zwrócić uwagę, to przede wszystkim przychód generowany przez reklamę, liczba zakupów oraz koszt zakupu. Te dane pozwolą Ci ocenić, czy kampania jest opłacalna. Na przykład, jeśli produkt kosztuje 40 zł, nie możesz pozwolić sobie na to, żeby koszt pozyskania klienta wynosił 35 zł, bo wtedy kampania będzie nieopłacalna. Kluczowym wskaźnikiem będzie tutaj zwrot z wydatków na reklamę (ROAS).

Kiedy celem kampanii jest zaangażowanie użytkowników, nie patrzysz na liczbę zakupów. W takiej sytuacji kluczowe będą wskaźniki aktywności, takie jak liczba reakcji, komentarzy i innych interakcji z postem. Ważnym wskaźnikiem będzie również koszt za aktywność pod postem, ponieważ to on pokazuje, jak skutecznie reklama angażuje odbiorców.

Koszt 3-sekundowego wyświetlenia

Jednym z podstawowych wskaźników opłacalności wideo na Facebooku jest koszt 3-sekundowego wyświetlenia. Pozwala ocenić, czy Twoje wideo przyciąga uwagę odbiorców. Jeśli koszt za 3-sekundowe wyświetlenie jest niski, oznacza to, że wideo jest interesujące dla użytkowników i spełnia swoją rolę w kampanii.

Jak wykorzystać YouTube do promocji swojej marki?

Planując każdą kampanię reklamową powinniśmy działać w oparciu o lejek marketingowy. Budujemy świadomość, następnie przekonujemy klienta, zbijamy jego obiekcje, a w kolejnym etapie zachęcamy go do konwersji. Dokładnie to samo powinniśmy wykorzystać, jeżeli chodzi o kampanie na YouTube. Dobrze jest, by w zależności od celu danej reklamy stosować trochę inną komunikację i przekaz reklamy. 

podtypy kampanii YouTube

Jakie są typy reklam wideo na YouTube?

Każdy etap lejka marketingowego będzie charakteryzował się wyborem innych kampanii. Zmieniać się będą formaty, ale również cele i sam przekaz wideo.  W pierwszym kroku wykorzystamy kampanie zasięgowe w Google Ads, gdzie będziemy docierać z komunikatem do naszej grupy odbiorców. 

Budowanie świadomości 

Jeżeli chcemy budować świadomość marki, to wykorzystując metodę ABCD,  najważniejszy będzie branding. Warto go podkreślać jak najczęściej, jak najmocniej w kampaniach zasięgowych, tak aby zapadł on odbiorcom w pamięć. 

W tych kampaniach warto wykorzystać jest niepomijalne formaty, czyli przede wszystkim bumpery sześciosekundowe. Z jednej strony 6 sekund to mało czasu, ale z drugiej strony warto skupić się na głównej myśli, którą chcemy użytkownikowi przekazać i na podkreśleniu brandu. I to wystarczy do tego, abyśmy mogli już sobie zacząć budować grupę użytkowników w ogóle z tej kampanii i wykorzystać ją na kolejnych etapach lejka.

Pokazanie produktu

W kolejnym etapie musimy się skupić na tym, żeby użytkownika zainteresować naszym produktem czy usługą. Możemy wykorzystać kampanię YouTube’a i odbiorców z wcześniejszej grupy, czyli wziąć ich jako kolejny segment lejkowy. To będzie jedna grupa, do której chcemy docierać z komunikatem na tym etapie. 

Drugą rzeczą, którą warto tu wykorzystać, a którą oferuje nam Google, są grupy automatyczne. Są one zdefiniowane przez Google i dają nam one segment odbiorców na rynku, którzy poszukują konkretnych produktów czy usług.

To są osoby ze zdefiniowanym zamiarem zakupowym. Warto więc, poza samą grupą użytkowników z wyższego etapu lejka, skorzystać również z tych segmentów.

W reklamach na tym etapie nie zależy nam tak mocno na samym brandzie. Główną rolę powinien odgrywać tu produkt czy usługa. Dobrze jest wspomnieć o wyróżnikach marki, które często mogą bezpośrednio przekonywać użytkowników do zakupu. Będą to np. darmowa dostawa od konkretnej kwoty, czy informacja, że za zapis do newslettera otrzymają 10% rabatu.

W branży fashion na takich reklamach często pojawiają się modelki w prezentowanych sukienkach, a obok nich od razu mamy podane ceny. To zachęca użytkownika do przejścia na stronę i sprawdzenia – co to za sukienka za jedyne 29,99 zł. 

Jeżeli oferujemy droższe produkty, to pokażmy ich wyróżniki i to jakie mają super właściwości. Np. podkreślamy, że te kremy z kolagenem są polecane przez dermatologów itd.

Przekonanie do zakupu

W ostatnim etapie lejka wykorzystujemy kampanie YouTube na konwersje, które możemy optymalizować już pod konkretne eventy, w tym eventy sprzedażowe. Warto skupić się tutaj na elemencie “direction” z metody ABCD. Czyli już pokazać odbiorcy w treści wideo, co chcemy, żeby zrobił. Pamiętajmy jednak cały czas o miękki komunikatach, ale takich, które będą prowokowały do skorzystania z oferty.

Można na tym etapie pokazać różnego rodzaju promocje, tak jak w kampaniach remarketingowych. Bo to też jest klasyczna kampania remarketingowa, tylko w formacie video.

Wyświetlamy więc konkretne komunikaty konkretnym użytkownikom. I tak np. wybieramy tych, którzy dodali produkt do koszyka, jednak go nie kupili. Następnie wyświetlamy im video z komunikatem – Twój koszyk na Ciebie czeka i oferujemy rabat.

Tak naprawdę mamy tutaj wiele możliwości i wiele strategii. Musimy jednak cały czas pamiętać, by w materiale wideo skupić się przede wszystkim na “direction”, czyli pokazać ofertę i to, czego my od odbiorcy chcemy.

Bardzo dużo marek, aby skłonić użytkownika do podjęcia akcji korzysta z shortsów. Warto więc przetestować różne formaty i sprawdzić, co działa w przypadku Twojej firmy.

Jak zacząć tworzyć reklamy wideo na YouTube?

Bez względu na to, jaki typ kampanii oraz cel reklamowy wybierzemy jest kilka składowych, które będą nam potrzebne, zanim przejdziemy do tworzenia reklamy wideo. Pierwszym elementem jest oczywiście sam film. 

Tworząc swoją reklamę wideo warto pamiętać o tym, żeby film, który przygotowujemy dało się wykadrować. Na przykład do formatu shortsowego. Żeby nie robić tego 10 razy. Nie trzeba będzie wtedy nagrywać osobnego shortsa i osobnego filmu w poziomie czy w kwadracie. Potrzebujemy tych wszystkich formatów, więc warto sobie od razu zaplanować ten bezpieczny obszar, który później będzie można odpowiednio dociąć do każdego formatu. O tym trzeba pamiętać. 

Dobrzej też zaplanować sobie taki materiał pod kątem długości. Żeby było go łatwo przyciąć nie tylko do formatu, ale też do długości reklamy, tak by wciąż miała sens. Możemy mieć bumpery 6 sekundowe. Możemy mieć 30 sekundowe, 15 sekundowe materiały. Shortsy muszą być co najmniej 10 sekundowe. 

Warto pamiętać jest również o lektorze w filmach. Większość użytkowników YouTube’a ogląda materiały z włączonym dźwiękiem. Często jest tak, że na przykład puszczamy sobie coś na telewizorze i gotujemy. Jeżeli więc w tym momencie wyświetli się reklama bez dźwięku czy tylko z samą muzyczką, to taki użytkownik nie ma szansy jej zapamiętać. 

Lektora możesz wybrać już bezpośrednio w Google Ads. Wystarczy dodać tekst, który chcemy, aby został powiedziany, wybieramy kto ma mówić oraz w jakim stylu oraz oczywiście – język. Niestety nie ma jeszcze opcji języka polskiego, jednak regularnie pojawiają się nowe opcje. Możemy więc mieć nadzieję, że niebawem będzie to również polski. 

lektor w reklamach YouTube

Poza samym video, musimy przygotować również tekst reklamy, który jest zwykle krótki i ograniczony do 90 znaków oraz nagłówki. 

Dodajemy też zwykle CTA w kampaniach pod konwersję oraz możemy dodać feed produktowy. Czyli, jeżeli będziemy pokazywać produkt w swojej reklamie, to może od razu on się gdzieś wyświetlać i będzie można w niego kliknąć i go sprawdzić. To powoduje, że decyzja zakupowa użytkownika ulegnie skróceniu.

Jak kierować reklamy do grupy docelowej na YouTube?

Aby docierać z reklamami do właściwych osób mamy kilka opcji. Możemy, tak jak w przypadku innych systemów reklamowych określić dane demograficzne. Wybieramy więc czy chcemy docierać do kobiet, mężczyzn, określamy ich wiek, itd. Jest to bardzo przydatne w sytuacji, gdy mamy np. produkty tylko dla mężczyzn, jak pianki do golenia itd. i tylko do nich chcemy kierować komunikację.

Możnemu skorzystać również z list zainteresowań użytkowników czy ich wydarzeń z życia. Możemy więc docierać do osób, które niedawno kupiły dom lub wzięły ślub itd.

To co może być ciekawe, to reklama w Google pozwala nam na dotarcie do osób, które odwiedzały konkretne witryny. Możemy więc spróbować dotrzeć do użytkowników, którzy odwiedzili strony konkurencyjnych sklepów, które są naszą konkurencją i to do nich kierować nasze reklamy.

Zobacz:  Dlaczego miesięczny budżet Google Ads w kampaniach czasami nie jest w pełni wydawany?

W kontekście samego YouTube’a, dość wyjątkową opcją jest to, że możemy kierować reklamy tylko do osób, które oglądają konkretne kanały, czyli ściśle określone treści. Jeśli więc oferujemy kursy gotowania, możemy pokazać je osobom, które oglądają kanały o gotowaniu.

Jak zmierzyć skuteczność kampanii wideo?

YouTube często staje się źródłem, które wspiera sprzedaż, wspiera konwersję i wspomaga ścieżkę zakupową klienta. Jest pierwszym źródłem kontaktu klienta z produktem. Ten kontakt jednak może być przez nas trudny do zmierzenia. Mamy w końcu wiele osób, które obejrzało naszą reklamę, a decyzja o zakupie dojrzewała w ich głowach przed kolejne dni. Następnie dokonali oni zakupu, jednak nie bezpośrednio klikając w reklamę, a wyszukując produkt na komputerze lub telefonie.

W tym przypadku, aby określić skuteczność kampanii na YouTube możemy posłużyć się konwersjami wspomaganymi. Pokazują one przychody, w których źródło wideo nie było bezpośrednim źródłem konwersji. Określają, że nasza reklama wideo pojawiła się na ścieżce zakupowej klienta, no ale nie spowodowała bezpośredniej konwersji.

Jakie narzędzia analityczne oferuje Facebook i YouTube?

Skuteczność kampanii reklamowej video na YouTube można mierzyć również za pomocą narzędzia Brand Lift. Brand Lift działa poprzez wyświetlanie ankiet użytkownikom, którzy widzieli reklamę oraz grupie kontrolnej, która reklamy nie widziała. Ankiety te pytają na przykład o znajomość marki. Analizując odpowiedzi z obu grup, można ocenić, jak kampania wpłynęła na postrzeganie marki. Narzędzie to jest dostępne bez dodatkowych kosztów przy wydatkach reklamowych wynoszących około 5000 dolarów.

Narzędzia analityczne Facebooka

Głównym narzędziem, w którym możemy analizować efekty reklam jest Menedżer Reklam, który umożliwia sprawdzanie różnorodnych metryk. Pozwala monitorować wskaźniki takie jak zasięg, liczba wyświetleń, kliknięcia, wskaźnik zaangażowania i wiele innych. W Menedżerze Reklam można sprawdzić, jak poszczególne reklamy performują, co ułatwia optymalizację kampanii w czasie rzeczywistym.

Równie istotne jest monitorowanie komentarzy pod reklamami. Komentarze mogą dostarczać cennych informacji zwrotnych od użytkowników, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Analiza dyskusji pozwala zrozumieć, jakie obiekcje mają potencjalni klienci i jak można je zaadresować w kolejnych kampaniach. Przykładowo, jeśli użytkownicy skarżą się na określoną cechę produktu, można stworzyć reklamę, która bezpośrednio odpowiada na te obawy i pokazuje, jak produkt spełnia oczekiwania.

Szczególnie ważne jest reagowanie na negatywne komentarze. Brak reakcji na krytykę może prowadzić do spadku efektywności reklamy. Jeśli pojawia się dużo negatywnych komentarzy, które pozostają bez odpowiedzi, może to zniechęcić innych użytkowników do interakcji z reklamą i z marką. Odpowiadanie na negatywne opinie i rozwiązywanie problemów publicznie pokazuje, że firma dba o swoich klientów i buduje z nimi relacje.

Jakie są kluczowe wskaźniki efektywności reklamy (KPI) na YouTube?

Jeżeli chcemy mierzyć efektywność poszczególnych kampanii, to warto wybrać wskaźniki w zależności od celu kampanii.  Czyli jeżeli skupiamy się na kampaniach zasięgowych, to dobrym wskaźnikiem będzie albo CPV, czyli koszt obejrzenia, albo CPM, czyli koszt wyświetlenia tych reklam. 

Z drugiej strony w reklamach, które są stricte na konwersje, czyli te sprzedażowe,  dobrze, abyśmy skupiali się na ROAS-ie albo koszcie konwersji.

W praktyce najczęściej określa się jednak KPI dla całego konta reklamowego, a kampanie video są tylko jedną jego składową. W końcu wszystkie prowadzone kampanie wspierają sprzedaż i uzupełniają wzajemnie swoje działanie. 

Dowiedz się jakie są kluczowe wskaźniki efektywności kampanii reklamowej na Facebooku (video)

Pierwszym kluczowym wskaźnikiem skuteczności reklamy na Facebooku jest koszt trzysekundowego wyświetlenia filmu. To podstawowy KPI, który pokazuje, ile kosztuje przyciągnięcie uwagi użytkownika na pierwsze trzy sekundy reklamy. Jest to istotne, ponieważ te pierwsze sekundy często wpływają na to, czy widz zdecyduje się oglądać dalej.

Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest analiza, jak długo widzowie oglądali film. Facebook umożliwia analizę odtworzeń na różnych poziomach: 25%, 50%, 75%, 95% i 100%. Dzięki temu można zobaczyć, ile osób dotarło do poszczególnych etapów filmu. To cenny wskaźnik, który może pomóc zrozumieć, na ile film jest angażujący dla odbiorców.

Dzięki procentowej statystyce odtworzeń można również analizować momenty, w których widzowie rezygnują z oglądania filmu. Na przykład, jeśli większość odbiorców ogląda film do 50%, a potem liczba widzów gwałtownie spada, może to sugerować, że dalsza część filmu jest mniej interesująca. Na podstawie takich danych można wprowadzać zmiany i dostosowywać treść, aby była bardziej atrakcyjna dla odbiorców.

Jakie są strategie optymalizacji na podstawie wyników?

W zależności od tego, jaki typ kampanii wybierzesz, Google podpowie Ci, jaką strategię optymalizacji powinieneś wybrać.  Najczęściej wybierane w przypadku reklam video strategie to optymalizacja pod wyświetlenia –  w przypadku kampanii zasięgowych oraz pod konwersje, gdy zależy nam na tym, by przekonać użytkownika do zakupu. 

Możemy optymalizować kampanię również pod koszt konwersji. W tym przypadku również system sam podpowie nam, jakie stawki będą wystarczające, a jakie za niskie. 

Jak rozwiązać typowe problemy związane z kierowaniem reklam w YouTube?

Choć YouTube oferuje ogromne możliwości dotarcia do szerokiej publiczności, wymaga również precyzyjnego planowania i ciągłego monitorowania, aby osiągnąć zamierzone cele. Jakie są najczęstsze problemy, które mogą Cię spotkać podczas prowadzenia kampanii video?

Dotarcie do niewłaściwej grupy odbiorców

Odpowiednie targetowanie jest kluczem do powodzenia reklamy. Zbyt wąskie określenie grupy docelowej może spowodować, że reklama przestanie się wyświetlać z powodu braku odpowiednich odbiorców. Z kolei zbyt szerokie targetowanie wymaga dużego budżetu reklamowego i może być mniej skuteczne. Konieczne jest testowanie różnych grup docelowych i monitorowanie, czy konwersje oraz wyszukiwania związane z marką się zwiększają. W taki sposób sprawdzimy, czy wybrana grupa docelowa faktycznie przynosi pożądane rezultaty.

Niski współczynnik zaangażowania?

Reklamy ukierunkowane na zwiększenie liczby wyświetleń często generują niski współczynnik zaangażowania, ponieważ nie są zaprojektowane tak, aby aktywnie angażować użytkowników. Jest to normalne. W przypadku kampanii na konwersje powinniśmy testować różne wezwania do działania (CTA), dodawać produkty do reklam (feed produktowy), by zwiększać szanse, że użytkownicy zareagują na nasze materiały. 

Zmęczenie reklamą?

Użytkownicy mogą odczuwać zmęczenie, gdy widzą tę samą reklamę zbyt często, co może prowadzić do ich irytacji i negatywnego odbioru marki. W systemie reklamowym YouTube można ustawić jednak limity wyświetleń reklamy (tzw. capping), które ograniczają liczbę wyświetleń dziennie lub tygodniowo, aby zapobiec temu wystąpieniu tego zjawiska.

Rodzaje reklam YouTube

YouTube oferuje różnorodne formy reklam, które pomagają firmom dotrzeć do szerokiej publiczności. Reklamodawcy mogą wybierać spośród kilku typów reklam, dostosowanych do różnych celów marketingowych i budżetów. Każdy rodzaj reklamy ma swoje unikalne cechy i zalety, które mogą wpływać na skuteczność kampanii reklamowych.

Reklamy In-Stream możliwe do pominięcia

Te reklamy są wyświetlane przed, w trakcie lub po innych filmach na YouTube. Widz ma opcję pominięcia ich po 5 sekundach. Są one doskonałym sposobem na dotarcie do szerokiej publiczności i generowanie świadomości marki. Kluczową kwestią jest przyciągnięcie uwagi widza w pierwszych sekundach, aby zachęcić go do obejrzenia reklamy do końca.

Reklamy In-Stream niemożliwe do pominięcia

Reklamy niemożliwe do pominięcia trwają do maksymalnie 15 sekund i pozwalają na przekazanie pełnej treści reklamy bez możliwości przerwania przez użytkownika. Są skuteczne, gdy chcesz przekazać konkretną informację lub przekonać do konkretnej akcji w krótkim czasie. Reklamy te pojawiają się w filmach w YouTube, ale również w witrynach i aplikacjach należących do sieci partnerów wideo Google.

Reklamy wideo In-Feed

Reklamy wideo In-Feed pojawiają się na platformie YouTube i są wyświetlane w miejscach, gdzie użytkownicy przeglądają treści. Ich wygląd zależy od formatów reklam obsługiwanych przez danego wydawcę treści na YouTube. Taka reklama może być dostosowana do kontekstu przeglądanej treści i zawierać treści angażujące, które zachęcą użytkowników do kliknięcia i obejrzenia reklamy. Po kliknięciu reklama wyświetla się na stronie odtwarzania filmu lub kanału w YouTube.

Reklamy w przerywnikach

Reklamy w przerywnikach, czyli inaczej bumpery to krótkie reklamy trwające maksymalnie 6 sekund, których nie można pominąć. Są one doskonałe do budowania świadomości marki w krótkim czasie. Kluczowe jest stworzenie treści, która szybko przyciągnie uwagę i zostanie zapamiętana przez widza. Taka reklama może zawierać np. krótkie, dynamiczne sceny, które wywołują emocje i pozostają w pamięci widzów. Przykładem może być krótkie podsumowanie korzyści związanych z produktem lub usługą.

Reklamy Out-Stream

Reklamy Out-Stream wykorzystywane są, by budować świadomość marki. Wyświetlają się one na stronach internetowych i w aplikacjach partnerów sieci Google wideo –  poza YouTube. Dzięki temu jesteśmy w stanie docierać w przekazem poza aplikację. Są skierowane jedynie do użytkowników urządzeń mobilnych i tabletów. Aby taką reklamę obejrzeć użytkownik musi w nią kliknąć. 

Reklamy w mastheadach

Reklamy w banerze masthead pojawiają się na stronie głównej YouTube we wszystkich formatach urządzeń. Są to natywne formaty reklam wideo, które mogą zwiększyć zasięg i świadomość marki. Mogą być wykorzystane do wprowadzenia nowego produktu lub promocji, korzystając z dużej widoczności na stronie głównej YouTube.

Jakie budżety są potrzebne by stworzyć reklamę wideo w systemie Facebook Ads?

Koszt reklamy wideo na Facebooku określa się głównie na podstawie kosztu tysiąca wyświetleń (CPM – Cost Per Mille). Facebook sam ustala stawki CPM, które mogą się zmieniać w zależności od różnych czynników, takich jak sezon, grupy docelowe i intensywność działań konkurencji.

Koszty reklam często wzrastają w okresach o dużej aktywności zakupowej, takich jak święta czy Black Week. Jest to spowodowane większym zapotrzebowaniem na przestrzeń reklamową. Facebook działa na zasadzie aukcji – im więcej firm chce się reklamować, tym wyższe stają się stawki.

Stawki CPM mogą również różnić się w zależności od grupy docelowej. Im bardziej pożądana jest dana grupa przez reklamodawców, tym wyższy może być koszt. Na przykład, jeśli wiele firm na Facebooku kieruje swoje reklamy do młodych dorosłych zainteresowanych nowoczesną technologią, CPM dla tej grupy będzie wyższy.

W przypadku małych grup docelowych, takich jak grupy remarketingowe o pojemności 5-15 tysięcy osób, zaleca się ostrożne podejście do budżetu. Zbyt wysoki budżet na tak małą grupę może prowadzić do szybkiego wyczerpania się potencjalnych wyświetleń i zwiększenia częstotliwości wyświetleń tej samej reklamy, co może być nieefektywne.

Jak efektywnie zarządzać wydatkami na reklamy wideo na Facebooku?

Na początek możesz ustalić budżet w przedziale od 15 do 25 złotych dziennie. Taki budżet jest wystarczający, aby uzyskać tysiąc wyświetleń, co pozwala na zebranie odpowiedniej ilości danych do analizy efektywności kampanii.

Po uzyskaniu tysiąca wyświetleń powinieneś zacząć analizować wyniki kampanii. Jeśli reklama przynosi satysfakcjonujące wyniki, warto zwiększyć budżet o 20-30% i kontynuować monitorowanie wyników. Proces ten powtarza się aż do osiągnięcia punktu, w którym dalsze zwiększanie budżetu nie przynosi proporcjonalnie lepszych wyników.

Facebook oferuje dwa rodzaje budżetów: dzienny i całkowity. Budżet dzienny daje większą elastyczność, pozwalając na codzienne dostosowywanie wydatków w zależności od wyników kampanii. Z kolei budżet całkowity jest trudniejszy do optymalizacji, ponieważ Facebook automatycznie alokuje środki na różne zestawy reklam, co może prowadzić do nierównomiernego wydatkowania budżetu.

Na początku kampanii zaleca się codzienne monitorowanie i dostosowywanie budżetu. Z czasem, gdy kampania się ustabilizuje, optymalizację można przeprowadzać co drugi dzień. Dzięki temu można szybko reagować na zmiany i dostosowywać wydatki, aby maksymalizować zwrot z inwestycji.

Podsumowanie – jak utworzyć reklamę video na YouTube i Facebooku

Podsumowując, tworzenie skutecznych reklam wideo na YouTube oraz Facebooku wymaga zrozumienia unikalnych cech tych platform, przyciągnięcia uwagi widza w pierwszych sekundach oraz dostosowania dostarczanych treści do preferencji użytkowników. Wybranie właściwej grupy docelowej, optymalizacja reklam pod kątem algorytmów i regularne monitorowanie wyników kampanii są kluczowe dla zwiększenia efektywności i osiągnięcia sukcesu w reklamie wideo.