Rewolucja w Content Marketingu. Jak AI usprawnia naszą pracę?

W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja coraz częściej przejmuje zadania, które dawniej wykonywali ludzie, zwłaszcza w takich obszarach jak Content Marketing.

Jak dowodzi ankieta przeprowadzona przez Influencer Marketing Hub, aż 61,4% marketerów wykorzystuje sztuczną inteligencję do swoich działań. Co więcej, 44,4% z nich stosuje AI do produkcji treści.

Sztuczna inteligencja w marketingu odnosi się do automatyzowania decyzji i procesów. Działania podejmowane przez tę technologię opierają się na danych, takich jak zachowania klientów, sprzedaż i ruch na stronie internetowej. AI pomaga też w skuteczniejszym planowaniu, promowaniu i śledzeniu treści.

Ewolucja Sztucznej Inteligencji

Narzędzia sztucznej inteligencji oferują coraz więcej możliwości. Pierwsze z nich, służące do generowania treści oparte na SI wykorzystywały przetwarzanie języka naturalnego (NLP) do zadań takich jak np. analiza słów kluczowych. Jednak wprowadzenie Chata GPT-3 przyniosło zaawansowane możliwości generowania treści.

Obecnie sztuczna inteligencja umożliwia spersonalizowane tworzenie tekstów na podstawie segmentacji odbiorców oraz poprawia optymalizację treści w celu lepszego pozycjonowania w wyszukiwarkach (SEO). Dodatkowo, analityka oparta na sztucznej inteligencji dostarcza cennych informacji na temat podejmowania decyzji na podstawie danych.

Obraz zawierający kreskówka, tekst, zrzut ekranu, Animacja

Opis wygenerowany automatycznie

Proces ewolucji od AI przez ML do DL obejmuje coraz bardziej złożone i skuteczne metody uczenia maszynowego, które pozwalają systemom komputerowym na coraz bardziej zaawansowane zadania, ostatecznie dążąc do symulacji ludzkiego myślenia i zachowania.

Wykorzystanie AI w Content Marketingu

 Przedstawione dane pochodzą z raportu na temat AI przeprowadzonego przez HubSpot, który zawiera dane z ponad 1350 amerykańskich firm.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, kreskówka

Opis wygenerowany automatycznie

  1. Posty na Social Mediach

Najczęściej AI jest wykorzystywane w tworzeniu postów na social mediach. Sztuczna inteligencja pomaga głównie w:

-pisaniu tekstów; zaczynając od generowania pomysłów do tworzenia całych postów łącznie z dodawaniem najpopularniejszych hashtagów. Obecnie na rynku istnieje wiele stron, pomagających tworzyć kontent na social media przy pomocy AI. Jedynym z przykładów jest Content Studio, narzędzie do selekcji treści, które upraszcza zarządzanie mediami społecznościowymi i umożliwia, zarządzanie wieloma kontami w jednym miejscu. Jego główną funkcją jest harmonogram postów, ale zawiera również generator podpisów AI i generator obrazów.

-planowaniu i publikacji; sztuczna inteligencja może pomóc w dotarciu do szerszego grona odbiorców. Używając danych dotyczących popularności poprzednich wpisów, aplikacja taka jak Buffer zasugeruje, kiedy najlepiej opublikować kolejny post, by zobaczyło go jak najwięcej osób.

-analiza odbiorców; jednym z wykorzystywanych do tego celu narzędzi jest Google Bard AI.  Może ono uczyć się i dostosowywać do indywidualnych preferencji użytkowników. Oznacza to, że generuje tekst, który jest bardziej odpowiedni dla konkretnej osoby lub grupy osób. Analizuje historię interakcji z użytkownikiem, uwzględniając wcześniejsze zapytania, preferencje i styl komunikacji, a także wykorzystuje takie informacje jak preferencje zakupowe, nawyki przeglądania i dane demograficzne. 

  1. Opisy Produktów

Połowa marketerów korzystających z generatywnej sztucznej inteligencji stwierdziła, że technologia jest pomocna w tworzeniu opisów produktów.

Wykorzystanie opisów produktów generowanych przez sztuczną inteligencję pozwala przedsiębiorcom e-commerce oszczędzić czas i zasoby, które w przeciwnym razie zostałyby poświęcone na ręczne tworzenie i aktualizację tych treści. Jest to o tyle ważne, że takie opisy zapewniają klientom dokładne i aktualne informacje o produktach, którymi są zainteresowani.

Analiza danych, takich jak wyszukiwania użytkowników, kliknięcia i zakupy, pozwala algorytmom AI tworzyć opisy produktów dostosowane do potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Dzięki temu możliwe jest poprawienie doświadczenia zakupowego klienta i zwiększenie prawdopodobieństwa konwersji. Może to więc pozytywnie wpłynąć nie tylko na SEO, ale również na sprzedaż.

  1. E-maile

Sztuczna inteligencja może poprawić jakość maili, tak aby dotarły do większej liczby odbiorców i były dla nich bardziej atrakcyjne.

Głównym celem e-mail marketingu jest wysoka „klikalność” maili. AI może pomóc w stworzeniu interesującego tematu, który skłoni odbiorców do otworzenia wiadomości. Ponadto narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą sugerować najlepszy czas i dzień tygodnia, aby wysłać konkretnego e-maila, bazując na czasie, kiedy odbiorca najprawdopodobniej będzie angażować się w wiadomość. Dzięki temu można poprawić nie tylko wskaźniki otwarć, ale również wskaźniki kliknięć (CTR) i konwersje.

Sztuczna inteligencja może być także wykorzystana do przeprowadzania testów A/B, w których dwie różne wersje tego samego e-maila są wysyłane do losowej grupy odbiorców, a następnie oceniana jest ich skuteczność. Na podstawie wyników testu, najlepiej działający wariant wiadomości e-mail może zostać wysłany do reszty odbiorców, aby maksymalizować pożądane wskaźniki.

  1. Obrazy

W ostatnich miesiącach powstaje coraz więcej generatorów obrazów i wideo, a jednym z najpopularniejszych jest Midjourney. Działa on na zasadzie wprowadzenia odpowiedniej komendy. W Internecie dostępne są liczne poradniki, które pokazują, jak formułować polecenia, aby uzyskać bardziej satysfakcjonujące rezultaty. Midjourney oferuje szeroki zakres możliwości, pozwalając na generowanie obrazów w różnych stylach np. postapokaliptyczny czy kreskówkowy.

Canva, jedno z najczęściej używanych narzędzi w content marketingu, również korzysta z generatora obrazów opartego na sztucznej inteligencji. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko i łatwo tworzyć grafiki o wysokiej jakości, dostosowane do swoich potrzeb i preferencji.

Obraz zawierający tekst, ubrania, zrzut ekranu, osoba

Opis wygenerowany automatycznie

  1. Posty na Blogu

35% ankietowanych używa sztucznej inteligencji przy tworzeniu treści na bloga firmy. To zadanie mogą usprawnić takie narzędzia jak Chat GPT, jednak nadal w dość dużym stopniu artykuły napisane przez AI odbiegają od tych napisanych przez człowieka. Chat GPT lubi na przykład powtarzać te same sformułowania. Przed opublikowaniem takiego artykułu warto więc najpierw upewnić się, że podane informację są prawdziwe, oraz poprawić niektóre formy gramatyczne. AI podczas tworzenia treści wzoruje się na materiałach opublikowanych już wcześniej. Wskutek tego, taki artykuł napisany przez Chat GPT może być też słabiej pozycjonowany w wyszukiwarce.

Przez długi czas stanowisko Google w sprawie treści AI było takie, że jest to nic innego, jak spam. Utrzymali je, określając swoje wytyczne dla webmasterów. Było to jednak jeszcze przed utworzeniem swojego własnego generatora treści AI w postaci BARD.

Oficjalne stanowisko Google to:

„Jak wyjaśniono, treść jest jednak produkowana; ci, którzy szukają sukcesu w wyszukiwarce Google, powinni starać się tworzyć oryginalne, wysokiej jakości treści, które pokazują cechy E-E-A-T. Ocena twoich treści w ten sposób, niezależnie od tego, czy korzystasz z treści generowanych przez sztuczną inteligencję, czy nie, pomoże ci pozostać na bieżąco z tym, co nasze systemy starają się nagrodzić.”

AI w Content Marketingu i nie tylko 

Sztuczna inteligencja (AI) ma bardzo duży potencjał do przyspieszenia działań w content marketingu. Warto korzystać z dostępnych narzędzi, a przede wszystkim poznać sposoby ich efektywnego wykorzystania. Publikacje dotyczące przyszłości AI jednoznacznie wskazują, że ta technologia będzie nadal stosowana i stale rozwijana w różnych dziedzinach życia, takich jak między innymi:

-Rekrutacja i zasoby ludzkie,  Algorytmy uczenia maszynowego mogą sortować dane kandydata według określonych parametrów wyszukiwania, które koncentrują się wyłącznie na doświadczeniu i referencjach, a nie na informacjach demograficznych. Może to pomóc zespołom stać się bardziej zróżnicowanymi pod względem umiejętności, wykształcenia, płci, pochodzenia etnicznego i innych unikalnych cech, które wnoszą kandydaci do pracy.

Public Relations, Uczenie maszynowe pomaga w przewidywaniu pragnień i potrzeb konsumentów. Algorytmy uczenia maszynowego śledzą trendy w danych użytkowników i dokonują prognoz na podstawie ich ustaleń. Sztuczna inteligencja może pomóc firmom w kształtowaniu ich podejścia, jednocześnie tworząc ukierunkowane produkty i usługi w oparciu o to, co algorytmy ML wykrywają jako „trendy”.

-FinTech, w tej branży AI wpływa głównie na poprawę wykrywalności oszustw bankowych, do obsługi klienta, oceny ryzyka, zarządzania inwestycjami oraz chatbotów/wirtualnych asystentów. Dzięki sztucznej inteligencji, firmy FinTech mogą podejmować lepsze decyzje zarówno w obszarze operacyjnym, jak i w fintech marketingu, rozpoznawać nowe możliwości biznesowe oraz szybko reagować na zmiany na rynku.

-Obsługa klienta, większość ludzi nie lubi otrzymywać telefonów od asystentów-robotów, ale sztuczna inteligencja w obsłudze klienta może zapewnić branży narzędzia oparte na danych, które przynoszą znaczące spostrzeżenia zarówno klientowi, jak i dostawcy.

Szukasz wsparcia w obszarze content marketingu? Skontaktuj się z nami i zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Wpis powstał we współpracy z Z3X.